Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rynki wschodzące – Giełdy rozpoczęły wrzesień na plusie dzięki chińskiemu wsparciu przed danymi o zatrudnieniu w USA

Rynki wschodzące – Giełdy rozpoczęły wrzesień na plusie dzięki chińskiemu wsparciu przed danymi o zatrudnieniu w USA

*

Chiński juan rośnie wraz z obniżaniem stopy rezerw walutowych, a akcje rosną dzięki wsparciu sektora mieszkaniowego

*

Aktywność fabryk w Chinach niespodziewanie wzrasta – Caixin PMI

*

Aktywność rosyjskich fabryk rośnie w sierpniu – Indeks Menedżerów Zakupów (PMI).

*

W sierpniu spadek cen polskiego przemysłu pogłębił się, zwiększając szanse na obniżkę stóp procentowych

*

Nomura i MS podnoszą prognozy wzrostu dla Indii na rok budżetowy 24, a Bank of America obniża swoje prognozy

Autor: Bansari Mayur Kamdar

(Reuters) – Akcje i waluty rynków wschodzących wzrosły w piątek w związku z nowymi środkami wsparcia wprowadzonymi przez Pekin, które spowodowały wzrost chińskich akcji i juana, podczas gdy inwestorzy skupili się na danych z rynku pracy w USA w dalszej części dnia, szukając znaków na ścieżkę polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej. amerykański centralny).

Indeks MSCI Emerging Markets Index wzrósł o 0,3%, po miesięcznej stracie na poziomie 6,4% w sierpniu.

Indeks walutowy wzrósł o 0,1 proc. wobec dolara, który nieznacznie się osłabił.

Chińskie indeksy CSI300 i Shanghai Composite zamknęły giełdy odpowiednio 0,7% i 0,4%, wspierane przez akcje spółek z branży nieruchomości, w miarę jak Pekin wdrażał więcej środków w celu wsparcia borykającego się z trudnościami sektora mieszkaniowego, a działalność fabryk w zeszłym miesiącu zaskakująco wzrosła.

Rynek w Hongkongu był zamknięty z powodu tajfunu Saola.

Chiński juan osiągnął najwyższy poziom od trzech tygodni w stosunku do dolara po tym, jak bank centralny obniżył kwotę rezerw walutowych, które banki muszą utrzymywać jako rezerwy.

Indyjskie giełdy wzrosły po tym, jak dane pokazały, że w pierwszym kwartale gospodarka rozwijała się w najszybszym tempie od roku, co może zwiększyć napływ inwestorów zagranicznych.

Ekonomiści z Nomura Bank i Morgan Stanley podnieśli swoje prognozy wzrostu gospodarczego na rok fiskalny 2024 w Indiach, podczas gdy ekonomiści zajmujący się światowymi badaniami Bank of America obniżyli swoje szacunki, ponieważ kwartalny wzrost nie spełnił ich oczekiwań.

READ  Wiadomości dotyczące przepisów antymonopolowych i konkurencji z Holandii, Polski i Włoch, kwiecień 2021 r

Rubel rosyjski spadł do 96,2 za dolara po wzroście w poprzednim dniu handlowym.

Dane pokazały, że w sierpniu aktywność rosyjskich fabryk wzrosła w najszybszym tempie od trzech miesięcy, wraz ze wzrostem liczby nowych zamówień.

„Warto zauważyć, że równowaga cen nakładów i produkcji w Rosji silnie wzrosła i osiągnęła najwyższy poziom od ponad roku, co wskazuje, że słabość waluty i ograniczona nadwyżka mocy produkcyjnych w dalszym ciągu zwiększają presję inflacyjną” – powiedział Nicholas Farr, dyrektor ds. ekonomista w Instytucie Gospodarka Europejska. Gospodarka kapitałowa – stwierdziła.

Złoty utrzymał się stabilnie wobec euro po tym, jak dane pokazały, że w sierpniu recesja w polskim sektorze przemysłowym pogłębiła się, co może przechylić szalę na korzyść pierwszej od ponad dwóch lat obniżki stóp procentowych w przyszłym tygodniu.

Dane dotyczące przemysłu na Węgrzech i w Czechach pokazały podobny obraz, przy czym zarówno produkcja, jak i liczba nowych zamówień wykazały spadek, w miarę jak region zmaga się z dwucyfrową inflacją i słabością gospodarczą w strefie euro.

Węgierski forint spadł o 0,7%, a czeska korona spadła o 0,1% w stosunku do euro.

Inwestorzy będą również wyczekiwać danych makroekonomicznych z Brazylii w dalszej części dnia, gdyż oczekuje się, że w drugim kwartale wzrost gospodarczy w największej gospodarce Ameryki Łacińskiej gwałtownie spowolni.

W innych krajach Unia Afrykańska zawiesiła w czwartek członkostwo Gabonu dzień po tym, jak oficerowie wojskowi obalili prezydenta Alego Bongo, podczas gdy Pakistan podniósł ceny benzyny i oleju napędowego do rekordowego poziomu.

(Raport: Bansari Mayur Kamdar z Bengaluru; redakcja: Andrew Heavens)