Doha, Katar: Katar oferuje doskonałą okazję do inwestowania w sektorze technologii. Katar i Polska doświadczyły w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci dynamicznego rozwoju i stały się atrakcyjnymi kierunkami handlu międzynarodowego – stwierdził urzędnik.
Mówiąc do PółwysepPaweł Kulaga, Przewodniczący Katarsko-Polskiej Rady Biznesu, podkreślił możliwości inwestycyjne, jakie stoją przed polskimi inwestorami i firmami w Katarze. „Wierzymy, że nowe technologie to obszar, który może pomóc rozwijać się katarskiej gospodarce, a polskim firmom czerpać korzyści z rynku. Jesteśmy bardzo skupieni na sektorze energetycznym i IT, dlatego zaprosiliśmy międzynarodowe firmy z siedzibą w Katarze i Polsce do przyłączenia się do wydarzeń biznesowych, które organizujemy w Doha.” Aby zbudować te partnerstwa.
Katar pracuje nad rozwojem dostaw skroplonego gazu ziemnego, co jest także przedmiotem rozmów Polski i Kataru. „Wierzymy, że polskie firmy mogą tu przyjechać i wnieść swoją technologię, aby utrzymać energetykę” – dodał.
Katarsko-Polska Rada Biznesu działa na terenie Kataru, Polski i całej Unii Europejskiej, a jej głównym celem jest bycie jednolitą platformą dla interesów biznesu Kataru i Polski, promowanie wzajemnego zrozumienia i wzmacnianie relacji dwustronnych poprzez wspieranie Polski . /Inwestycje Unii Europejskiej w Katarze i inwestycje Kataru w Polsce.
Mówiąc o wymianie handlowej między obydwoma krajami Kułaga zwrócił uwagę, że wolumen eksportu znacząco rośnie, jednak najsilniejszym partnerem jest Katar, który eksportuje do Polski skroplony gaz ziemny o wartości ponad dwóch miliardów dolarów (wg danych z 2022 r.), który znacznie wzrosła. Z drugiej strony polskie firmy eksportują do Kataru wiele komponentów elektronicznych. „Wierzymy, że jest miejsce na bardziej zaawansowane technologie, takie jak bardziej złożone maszyny stosowane w energetyce i przetwórstwie spożywczym. Eksport z Polski do Kataru w zeszłym roku wyniósł około 130 milionów dolarów.
Dodał: „Naszą misję rozpoczęliśmy w 2020 roku. Wolumen naszej wymiany handlowej rośnie i mamy nadzieję wspierać katarskie interesy biznesowe w Polsce i szerzej na rynku europejskim oraz polskie interesy biznesowe w Katarze na Bliskim Wschodzie i w regionie Zatoki Perskiej”.
Odnosząc się do polskiej współpracy przy rozwijaniu projektów w Katarze w nadchodzących latach urzędnik powiedział: „Podczas naszego ostatniego dużego wydarzenia „4. Forum Nowych Technologii Katar-Polska” ogłoszono, że QTerminals będzie częścią projektu budowy portu głębokowodnego w jednym z polskich miast Świnoujście, zlokalizowanym obok terminalu LNG.Od 2015 roku importujemy w to miejsce katarski gaz i ten port będzie portem głębokowodnym położonym najbliżej granicy Niemiec, dlatego będzie to centrum Ekspansja Kataru na Morzu Bałtyckim.
Mówiąc o znaczeniu katarskiego rynku, powiedział: „Wierzymy, że Katar jest hubem ekspansji nie tylko tutaj, ale także na Bliski Wschód i szerzej do Afryki Wschodniej i Azji Południowej. Bogata infrastruktura, jeśli chodzi o logistykę – Międzynarodowy Port Lotniczy Hamad ma najlepszy ładunek na świecie. Rozbudowywany jest także Port Hamad, w którym znajdować się będzie wiele magazynów służących do przechowywania zapasów żywności, co jest istotne ze względu na kwestie bezpieczeństwa żywnościowego.
„Wierzymy, że Katar jest dla polskich firm bramą do regionu MENA i Azji. Kraj posiada także przyjazne środowisko biznesowe, np. Qatar Financial Center, które jest świetną platformą do zakładania i rozwoju firm fintech, ale wierzymy również, że że wspólne projekty z największymi katarskimi firmami To sposób na ustanowienie i rozwój.
Katarsko-Polska Rada Biznesu angażuje się we wzmacnianie katarsko-polskich relacji finansowych, handlowych i kulturalnych. Głównym celem Rady jest przyciągnięcie inwestycji do obu krajów.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex