Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska jest drugą najpopularniejszą lokalizacją centrów usług na świecie wśród międzynarodowych firm

Polska jest drugą najpopularniejszą lokalizacją centrów usług na świecie wśród międzynarodowych firm

Z raportu firmy doradczej Deloitte wynika, że ​​Polska jest drugą po Indiach najpopularniejszą lokalizacją na świecie, po Indiach, lokalizacji centrów usług dla firm.

Firma konsultingowa przeprowadziła ankietę wśród firm z sześciu branż – handlu detalicznego, energetyki, technologii, opieki zdrowotnej, usług finansowych i usług publicznych – na temat centrów usług, z których korzystają globalne firmy w celu outsourcingu takich zadań, jak księgowość, zasoby ludzkie i IT.

Najpopularniejszymi lokalizacjami wśród uczestników były Indie i Polska, a następnie Meksyk, Stany Zjednoczone i Malezja. Jedynymi innymi krajami europejskimi, które znalazły się w pierwszej dziesiątce, były Hiszpania i Portugalia, które zajęły odpowiednio dziewiąte i dziesiąte miejsce.

Źródło: Raport Deloitte „Globalne badanie usług wspólnych i outsourcingu 2023”.

Polska, wraz z Bułgarią, Irlandią, Meksykiem i Malezją, również odnotowała jeden z największych procentowych wzrostów preferencji klientów w porównaniu z edycją badania z 2021 r., kiedy to Polska zajęła w sumie trzecie miejsce – podał Deloitte.

Choć angielska wersja najnowszego raportu ukazała się w lipcu, to wersja polska, z dodatkowymi komentarzami, ukazała się dopiero w języku angielskim Wydany w zeszłym tygodniu.

„Zwykle przewaga Polski jako a [service centre] Stanowisko to: dostęp do wykwalifikowanych ekspertów, pozytywne doświadczenia klientów oraz bycie członkiem Unii Europejskiej, co zapewnia odciążenie od obowiązujących przepisów dotyczących bezpieczeństwa informacji, cyberbezpieczeństwa i innych.

Choć cięcie kosztów jest nadal priorytetem dla firm chcących rozwijać centra usług, ich rola się zmienia, jak stwierdził Deloitte. „Nie są już jedynie zapleczem do ekonomicznego przetwarzania transakcji, ale zyskali status partnerów handlowych” – mówi firma doradcza.

Wykształcona siła robocza w Polsce w połączeniu z płacami, które pozostają niższe niż w Europie Zachodniej, przyciągnęła w ostatnich latach wiele międzynarodowych firm.

READ  Rok od Brexitu: Jak mile widziani są teraz Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii?

Na początku tego roku amerykański gigant płatniczy Visa ogłosił, że utworzy w Polsce centrum technologiczno-produktowe, które będzie zatrudniać 1500 specjalistów.

Microsoft inwestuje 1 miliard dolarów w utworzenie w Warszawie swojego pierwszego centrum danych w regionie, a Google zobowiązał się uczynić z miasta „europejską stolicę chmur”, tworząc tam największy na kontynencie rozwój technologii chmurowej.

Notatki z Polski są zarządzane przez niewielki zespół redakcyjny i publikowane przez niezależną organizację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Adriana Grecocka / Wikimedia (pod UMOWA CC BY-SA 3.0 PL)