Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja zamyka polską ambasadę za „nieprzyjazne” działania, Polska obiecuje „równą odpowiedź”

Rosja zamyka polską ambasadę za „nieprzyjazne” działania, Polska obiecuje „równą odpowiedź”

Rosja nakazała zamknięcie polskiej ambasady w Smoleńsku, twierdząc, że decyzja została podjęta z powodu „nieprzyjaznych, antyrosyjskich działań” Polski. Warszawa określiła decyzję jako „niezrozumiałą” i zadeklarowała podjęcie równoważnych działań.

A Akcja prawna Rosyjski rząd wydał dziś zarządzenie o zamknięciu ambasady. Placówka w Smoleńsku jest obok ambasady w Moskwie jedną z czterech polskich ambasad w Rosji.

W oświadczeniu dla agencji informacyjnej Interfax rosyjski rząd poinformował, że decyzja została podjęta „w wyniku nieprzyjaznych działań polskiego rządu o charakterze antyrosyjskim”. Wskazał na „nielegalne zajęcie rosyjskiej własności dyplomatycznej na terytorium Polski”.

W maju tego roku władze samorządowe w Warszawie zajęły budynek ambasady rosyjskiej jako szkoła dla dzieci dyplomatów. W 2016 roku Rosjanie odmówili opuszczenia kompleksu na mocy postanowienia sądu.

W ubiegłym roku Warszawa przejęła również kontrolę nad byłym rosyjskim kompleksem dyplomatycznym, którego Moskwa również odmówiła opuszczenia wbrew nakazowi sądu. Podobna akcja została podjęta wobec nieruchomości, za którą ambasada rosyjska nie płaciła czynszu. Wszystkie te działania zostały potępione przez Moskwę.

W wydanym dzisiaj oświadczeniu rosyjski rząd stwierdził, że zamknięcie ambasady smoleńskiej „pozwala na przywrócenie równowagi między Polską w Rosji a rosyjskimi urzędami konsularnymi w Polsce”.

Wkrótce potem polskie MSZ wydało oświadczenie, w którym poinformowało ambasadora RP w Moskwie, że Rosja wycofuje zgodę na działalność konsulatu smoleńskiego. Zostanie zamknięty 31 sierpnia 2023 r.

„Decyzja… jest kolejnym nieprzyjaznym i niezrozumiałym aktem mającym na celu uniemożliwienie funkcjonowania polskich placówek dyplomatycznych i polskich placówek dyplomatycznych” – napisało polskie MSZ. „Polska zastrzega sobie prawo do podjęcia odpowiednich działań w odpowiedzi”.

READ  Nowy 145-stopowy jacht Konrada stanie się po zwodowaniu największym jachtem w Polsce - Rob Report

Ministerstwo stwierdziło również, że decyzja była związana z dążeniami Rosji do „fałszowania historii i zaprzeczania odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez państwo rosyjskie”.

To dlatego, że Smoleńsk był miejscem katastrofy lotniczej w 2010 r., w której zginął polski prezydent Lech Kaczyński i dziesiątki innych wysokich rangą osobistości, a także masakry katyńskiej 22 000 polskich oficerów dokonanej przez Sowietów w 1940 r. .

Konsulat RP w Smoleńsku monitoruje miejsce katastrofy smoleńskiej oraz Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu. Obie tragedie podsycały napięcia między Warszawą a Moskwą.

Przez dziesięciolecia Sowieci zaprzeczali odpowiedzialności za masakrę w Kattin, aw ostatnich latach rosyjscy urzędnicy promowali rewizjonistyczną narrację o tej zbrodni. Tymczasem partia rządząca w Polsce od dawna utrzymuje, że katastrofa smoleńska została celowo spowodowana przez Rosję.

W odpowiedzi na dzisiejszą decyzję premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział: „Jeśli Rosja zacznie demontować nasz kraj [diplomatic] Wpisy, odpowiemy w sprawiedliwy sposób z naszej strony.

Źródło głównego obrazu: kremlin.ru/Wikimedia Commons (poniżej CC BY 4.0)