Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Relacja na żywo z wojny ukraińsko-rosyjskiej: białoruski szpieg aresztowany w Polsce;  Rosyjskie dzieci zostaną wysłane do obozów deportacyjnych Wiadomości ze Świata

Relacja na żywo z wojny ukraińsko-rosyjskiej: białoruski szpieg aresztowany w Polsce; Rosyjskie dzieci zostaną wysłane do obozów deportacyjnych Wiadomości ze Świata

Analityk wojskowy Sean Bell

11 maja ubiegłego roku Wielka Brytania potwierdziła, że ​​przekazała Ukrainie „nieujawnioną” liczbę rakiet Storm Shadow.

Te zaawansowane technologicznie rakiety dalekiego zasięgu zapewniły Ukrainie skokową zmianę w jej zdolnościach, zdolnych razić rosyjskie cele wojskowe na okupowanych terytoriach Ukrainy.

Rakiety Storm Shadow zostały użyte 22 września do ataku na kwaterę główną rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu, a także do zniszczenia rosyjskiego statku desantowego w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.

Biorąc pod uwagę, że Wielka Brytania (i NATO) dokłada wszelkich starań, aby zachować potencjał wojskowy i uniknąć narażania bezpieczeństwa narodowego, w jaki sposób Wielka Brytania mogłaby podarować Ukrainie tak zaawansowaną technologicznie broń?

Pocisk Storm Shadow był wspólnym przedsięwzięciem Wielkiej Brytanii i Francji, w wyniku czego pocisk był w stanie pokonać ponad 200 mil z prędkością 0,8 Macha po programowalnych trajektoriach o niskiej lub średniej średniej i precyzyjnie trafiać w cele.

Broń ta znajduje się w czynnej służbie w Wielkiej Brytanii i Francji od czasu wejścia do służby w 2003 r. i przypuszcza się, że od tego czasu wystrzelono około 150 rakiet.

Jednakże technologia zastosowana w rakietach ma 30 lat i niedawno przeszła program modernizacji.

Chociaż jest to rakieta o dużych możliwościach, szybki postęp technologiczny od czasu wystrzelenia Storm Shadow sprawił, że wiele komponentów stało się przestarzałych.

Uważa się, że Wielka Brytania początkowo kupiła około 1000 rakiet po cenie 1 miliona funtów za sztukę, ale program modernizacji ograniczył się do niewielkiej części pozostałych rakiet – założenia obronne wymagały jedynie 300 ulepszonych rakiet Storm Shadow.

W ten sposób pozostałoby 550 rakiet więcej niż potrzeba.

W normalnych okolicznościach Wielka Brytania mogłaby zapłacić za składowanie nadwyżek rakiet lub zlecić przemysłowi zorganizowanie utylizacji – każda z opcji pokryłaby rachunek dla brytyjskiego Ministerstwa Obrony.

READ  Grupa społeczna twierdzi, że „nie ma nowych szkół” w Polsce | Wiadomości, sport, praca

Jednakże przekazując te rakiety Ukrainie, Wielka Brytania unika tych kosztów, zapewniając jednocześnie nieocenione wsparcie wojskowe – co przynosi korzyści obu stronom.

Chociaż stanowi to rozwiązanie potrzeb Ukrainy, istnieje bardzo niewiele takiej broni, ale wiele komponentów jest obecnie przestarzałych i nie da się ich łatwo wymienić.

Ostatecznie Zachód powinien finansować zrównoważony model, który zapewni Ukrainie potrzebną broń, bez uszczerbku dla najnowocześniejszej technologii Zachodu.

Baza przemysłu obronnego Zachodu ma ogromny potencjał zwiększenia produkcji broni.

Jeżeli Ukraina nie otrzyma szybko potrzebnej broni, Kijowowi będzie coraz trudniej osiągnąć swoje cele wojskowe lub przeciwstawić się sukcesom Rosji na polu bitwy.