Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Recepta na rozwój czy źródło konfliktu? Europejska Rada Stosunków Zagranicznych

Goście

  • Edwina Bendicka, Prezes Fundacji im. Stefana Batoriego
  • Susie DenisonDyrektor Europejskiego Programu Energetycznego, Europejska Rada Stosunków Zagranicznych
  • Katarzyna Ryba, Dyrektor, Kontrapunkt
  • Thomas Jungwirth, Lider Zespołu ds. Klimatu, Stowarzyszenie Spraw Międzynarodowych
  • Joanna Majkowiak Bandera, Szef Forum Energii
  • Filip BazerskiDyrektor Programu Demokracja i Społeczeństwo Obywatelskie, Instytut Spraw Publicznych

kierowany przez

  • Piotr BorasSzef Biura Warszawskiego Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych.

Zielona transformacja ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Europy. Odbudowa gospodarek w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej jest niezbędna nie tylko do uniknięcia katastrofy, ale także do utrzymania zdolności kraju do zaspokojenia potrzeb społecznych i indywidualnych na poziomie zapewniającym wysoką jakość życia. Potrzeba działań na rzecz ochrony klimatu jest szeroko rozumiana przez społeczeństwa europejskie. Jednak gdy ogólne zasady klimatyczne zostaną wyrażone w konkretnych planach i działaniach, może to zwiększyć koszty dla firm energetycznych, przekształcić wysokoemisyjne sektory gospodarki i wymusić zmianę stylu życia. Podmioty polityczne mogą wykorzystać wynikające z nich napięcia społeczne i konflikty interesów. Zieleń jest w Polsce szczególnie zniechęcającym wyzwaniem ze względu na zależność kraju od węgla, silną polaryzację polityczną i populistyczny model zarządzania państwem.

Czy w takich okolicznościach możliwe jest osiągnięcie konsensusu społecznego w sprawie celów i realizacji zielonej transformacji? Jakie jest ryzyko, że proces stanie się kolejnym źródłem polaryzacji i niestabilności społecznej? Czy Europejski Zielony Ład może podsycać nastroje antyunijne? W jakim stopniu zagrożenia te są wyłącznie polskie lub nieodłączne od innych społeczeństw europejskich? A jak różnice polityczne w państwach członkowskich UE wpłyną na politykę klimatyczną w UE i tworzenie nowych sojuszy, które wspierają lub uniemożliwiają jej poszczególne elementy?

Dyskusja odbędzie się formalnie w języku angielskim oraz na stronie ECFR Warszawa na Facebooku oraz na kanale YouTube Fundacji im. Stefana Batorego. Tłumaczenie symultaniczne na język polski będzie dostępne na Facebooku Fundacji im. Stefana Batorego.

READ  Prognoza złotego po rozczarowujących danych o produkcji przemysłowej

Wydarzenie online. Rejestracja tutaj