Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rakiety SpaceX Elona Muska wybijają dziury w krawędzi kosmosu

Rakiety SpaceX Elona Muska wybijają dziury w krawędzi kosmosu

Naukowcy twierdzą, że tymczasowe dziury w górnych warstwach atmosfery Ziemi, utworzone przez rakiety SpaceX, tworzą na niebie jaskrawoczerwone formacje przypominające zorzę polarną i mogą być oznaką nieznanych problemów.

Chociaż czerwone światło było widoczne podczas poprzednich startów rakiet, nowe zjawisko podobne do zorzy polarnej dostrzeżone na nocnym niebie może spowodować nieznane problemy w astronomii i komunikacji.

Naukowcy twierdzą, że nadal ocenia się wpływ konfiguracji podczas startów SpaceX.

Według Spaceweather.com ta „zorza SpaceX”, w przeciwieństwie do smug na niebie z poprzednich startów, jest „czerwona, prawie kulista i widoczna gołym okiem przez maksymalnie 10 minut”.

Naukowcy zwrócili uwagę, że nie są to dokładnie zorze polarne, ale jaskrawoczerwone kule powstałe w wyniku spalania silników rakietowych SpaceX w jonosferze.

„Co miesiąc obserwujemy od dwóch do pięciu takich obiektów” – powiedział Stephen Hamel z Obserwatorium McDonalda w Teksasie.

W przeciwieństwie do czerwonych smug obserwowanych wcześniej podczas startów rakiet, zorza SpaceX powstaje w wyniku spadających rakiet lub stopni.

W przypadku jednego z przykładów zaobserwowanego w listopadzie dr Hamel stwierdził, że czerwona kula powstała w wyniku spalenia silników drugiego stopnia rakiety Falcon 9 w celu zejścia z orbity i powrotu na Ziemię, tworząc dziurę w jonosferze podczas opadania.

„Po raz pierwszy zaobserwowaliśmy te oparzenia z orbity SpaceX nad Obserwatorium McDonalda w lutym 2023 r.” – powiedział Spaceweather.com fizyk Jeff Baumgardner.

Naukowcy twierdzą, że podczas opadania rakieta spaliła prawie 180 kilogramów gazów spalinowych – głównie wodę i dwutlenek węgla – w pobliżu krawędzi jonosfery, gdzie może powstać duża dziura.

Naukowcy obawiają się, że w miarę planowania przez SpaceX kolejnych startów w przyszłości częstotliwość czerwonych rozbłysków na niebie może wzrosnąć, potencjalnie zakłócając obserwacje astronomiczne.

READ  Nowy, warty 10 miliardów dolarów, kosmiczny teleskop NASA Webb ujawnia supermasywną czarną dziurę w sercu Drogi Mlecznej

„Jego wpływ na naukę astronomiczną wciąż jest oceniany” – powiedział dr Hamill.

SpaceX nie zareagowało natychmiast NiezależnyProśba o komentarz.

Poprzednie badania wykazały, że coraz większa liczba startów rakiet na całym świecie spowodowała powstanie dziur w jonosferze Ziemi – warstwie górnej atmosfery Ziemi składającej się z morza naładowanych elektrycznie cząstek unoszących się około 650–80 kilometrów nad powierzchnią.

Rakiety i płomienie ich spalin mają tendencję do zmiany procesu tworzenia się naładowanych cząstek w tej dynamicznej warstwie wokół Ziemi, umożliwiając komunikację radiową na Ziemi.

Badania wykazały, że woda i dwutlenek węgla rozpylane przez szybko poruszające się rakiety w stronę krawędzi kosmosu mogą ograniczyć proces powstawania tej warstwy o ponad dwie trzecie.

Naukowcy twierdzą, że dziury, które pojawiły się w jonosferze, mogą również wzbudzać cząsteczki gazu w jej górnej warstwie i prowadzić do pojawienia się smug jasnego czerwonego światła przypominających zorzę polarną.

Dziury te można rozpoznać po ich charakterystycznym czerwonym kolorze, wynikającym z interakcji jonów tlenu w jonosferze z elektronami ze spalin rakiety.

Na przykład podczas lipcowego wystrzelenia rakiety SpaceX Falcon 9 wynoszącej satelity Starlink nad Arizoną powstała dziura, która na krótko sprawiła, że ​​niebo stało się czerwone.

Następnie we wrześniu wystrzelenie rakiety Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych wysadziło dziurę w jonosferze nad Kalifornią, powodując, że niebo zabarwiło się na matową czerwień.