Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Putin: Rosja nie jest zainteresowana atakiem na Polskę i Łotwę Wywiad z Tuckerem Carlsonem |  Wiadomości ze świata

Putin: Rosja nie jest zainteresowana atakiem na Polskę i Łotwę Wywiad z Tuckerem Carlsonem | Wiadomości ze świata

W niezwykłym wywiadzie, który wyemitowano w czwartek, prezydent Rosji Władimir Putinrozmawiając z Tuckera CarlsonaWyjaśnił kontrowersyjny prawicowy amerykański dziennikarz RosjaTrwający konflikt na Ukrainie i pozycja jej szerszych stosunków międzynarodowych. Pierwszy wywiad Putina z amerykańskim dziennikarzem od czasu, gdy inwazja na Ukrainę rozpoczęła się prawie dwa lata temu, trwał ponad dwie godziny i zapewnił platformę do dyskusji. Putin Wyraź interesy i intencje Rosji, szczególnie w odniesieniu do jej sąsiadów i spojrzenia Zachodu na konflikt.
Putin upierał się, że Rosja nie chce rozszerzać swoich operacji wojskowych poza Ukrainę, wskazując w szczególności Polskę i Łotwę jako „brak opcji” dla Rosji. „Na wszelki wypadek Polska zaatakuje Rosję” – rozważyłby wysłanie rosyjskich wojsk do państw członkowskich NATO, podkreślając raczej postawę defensywną niż agresywną politykę ekspansjonistyczną. Komentarz ten wpisał się w szerszą dyskusję na temat relacji Rosji z Ukrainą, Polską i innymi krajami, wskazując na zniuansowane podejście do stosunków międzynarodowych w warunkach trwającego konfliktu.
Wywiad, który został przeprowadzony w Moskwie i wyemitowany na stronie internetowej Tuckera Carlsona, ukazuje rozmowę, która różni się od tej, którą przedstawiają zachodnie media głównego nurtu. Konflikt na Ukrainie. Kreml sugerował, że Putin zgodził się na rozmowę z Carlsonem ze względu na nietypowe podejście dziennikarza, które wiele zachodnich serwisów informacyjnych uznało za „jednostronne”. Carlson, znany ze swoich bliskich powiązań z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem, głośno krytykował wsparcie administracji Bidena dla Ukrainy, zbierając wielomiliardową pomoc wysyłaną do tego kraju i kwestionując historie przedstawiane przez zachodnie media.
W wywiadzie Putin odniósł się do sytuacji uwięzionego reportera „Wall Street Journal” Iwana Gerszkowicza, sugerując, że porozumienie w sprawie jego uwolnienia będzie możliwe w drodze negocjacji „kanałami służb specjalnych”, utrzymując jednocześnie, że Gerszkowicza oskarża się o szpiegostwo. „The Journal” i rząd USA temu zaprzeczają.
Komentarze Putina wykraczały poza bezpośredni konflikt na Ukrainie i obejmowały szersze tematy związane z historią Rosji, zdradami Zachodu i niemożliwością pokonania Rosji na Ukrainie. Skrytykował wsparcie USA i NATO dla Ukrainy, stwierdzając, że Zachód stopniowo zdaje sobie sprawę z daremności podejmowania strategicznej porażki Rosji. Putin zwrócił się także bezpośrednio do Kongresu USA, wskazując drogę do deeskalacji poprzez wstrzymanie dostaw broni na Ukrainę.
Prezydent Rosji odniósł się także do zbliżających się wyborów prezydenckich w USA, sugerując, że zmiana przywództwa nie zmieni znacząco dynamiki konfliktu ani relacji USA-Rosja. Zauważył: „Nie chodzi o przywódcę. Nie chodzi o osobowość konkretnej osoby”, sugerując poczucie raczej systemowych niż indywidualnych czynników w konflikcie między Rosją a Zachodem.
Wywiad Carlsona z Putinem, choć stanowił platformę dla poglądów rosyjskiego przywódcy, nie zawierał trudnych pytań, w szczególności dotyczących relacji Putina z Trumpem i szerszych konsekwencji działań Rosji na Ukrainie. Rozmowa przebiega w tle silnego wsparcia Bidena dla Ukrainy i nazwania przez niego Putina „zbrodniarzem wojennym”, co stanowi wyraźny kontrast z pochwałami Trumpa dla Putina i twierdzeniami, że mógłby szybko rozwiązać konflikt, gdyby został ponownie wybrany.
(z danymi agencji)