Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Putin: naddźwiękowy pocisk nuklearny, który w ciągu kilku minut może dotrzeć do Wielkiej Brytanii, będzie gotowy do końca roku

SiemaMinistrowie i dyplomaci powiedzieli we wtorek, że jego kraj ma zostać oficjalnym kandydatem do członkostwa w Unii Europejskiej w czwartek, w ramach symbolicznej, ale podnoszącej morale decyzji po rosyjskiej inwazji.

Oczekuje się, że przywódcy UE podpiszą w zeszłym tygodniu w Brukseli zalecenie Komisji Europejskiej, komitetu wykonawczego UE. Trzech dyplomatów powiedziało Reuterowi, że po kilkudniowych dyskusjach wewnętrznych w Unii Europejskiej wśród 27 państw członkowskich nie pojawił się żaden sprzeciw.

„Dążymy do punktu, w którym powiemy (prezydent Rosji Władimirowi) Putinowi, że Ukraina należy do Europy i że będziemy także bronić wartości, za którymi opowiada się Ukraina” – powiedział dziennikarzom minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn przed spotkaniem. z innymi ministrami UE.

Dyplomaci stwierdzili, że prawie na pewno Mołdawia również otrzyma status kandydata, choć Gruzja musi spełnić warunki, czyli przełamać polityczny impas.

Pomimo pewnych obaw wśród północnych krajów UE, że akceptacja Ukrainy, w której panuje endemiczna korupcja, jest nierealna, duński minister spraw zagranicznych powiedział, że z zadowoleniem przyjąłby przyznanie jej statusu kandydatury.

„To bardzo dobra rzecz i coś, co Dania całym sercem popiera; chcemy pomóc Ukrainie zrealizować jej europejskie marzenie” – powiedział Jeppe Kofod dziennikarzom w Luksemburgu.

READ  Katalońscy liderzy atakowani przez oprogramowanie szpiegujące NSO, twierdzą eksperci ds. cyberbezpieczeństwa | Katalonia