Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Marynarka wojenna Władimira Putina jest „w dużej mierze neutralna” pod względem zdolności do kontrolowania obszarów Morza Czarnego, szefowie obrony Wielkiej Brytanii

Piąty

Brytyjscy szefowie obrony powiedzieli we wtorek, że marynarka wojenna Władimira Putina została „w dużej mierze zneutralizowana” przez ukraińskie siły obronne w kwestii jej zdolności do kontrolowania połaci Morza Czarnego.

Podkreślili „pierwsze udane użycie pocisków przeciwokrętowych Harpoon podarowanych przez Zachód”, aby zatopić rosyjską lokomotywę.

Dodali, że atak udaremnił rosyjskie starania o zaopatrzenie swoich sił na Snake Island, które toczyły zacięte bitwy.

W swojej najnowszej aktualizacji wywiadowczej Ministerstwo Obrony w Londynie stwierdziło: „17 czerwca 2022 r. siły ukraińskie zgłosiły pierwsze udane użycie podarowanych przez Zachód pocisków przeciwokrętowych Harpoon do walki z rosyjską marynarką wojenną.

Prawie na pewno celem ataku był rosyjski holownik Spasatel Wasilij Bekh, który przewoził broń i personel na Wyspę Węży na północno-zachodnim Morzu Czarnym.

„Zniszczenie rosyjskiego statku podczas misji zaopatrzeniowej ilustruje trudności, z jakimi boryka się Rosja, próbując wesprzeć swoje siły okupujące Wyspę Węży”.

Military Intelligence Brief dodał: „To najnowszy z serii rosyjskich okrętów, w tym krążownika Moskwa, które zostały uszkodzone lub zniszczone przez Ukrainę podczas konfliktu.

„Zdolność Ukrainy do obrony wybrzeża w dużej mierze zneutralizowała zdolność Rosji do kontrolowania morza i jej projektu morskiego na północno-zachodnim Morzu Czarnym.

„To podważyło wykonalność pierwotnego planu operacyjnego Rosji dotyczącego inwazji, który obejmował wystawienie regionu Odessy na ryzyko morskie”.

Wyspa Węży, znana również jako Wyspa Zmeny, znajduje się w północno-zachodniej części Morza Czarnego, około 50 mil od ukraińskiego wybrzeża i 180 mil na zachód od anektowanego Krymu.

Stał się symbolem śmiałego oporu ukraińskiego w obliczu przytłaczającej władzy rosyjskiej na początku inwazji Putina 24 lutego.

Istnieje obawa, że ​​nawet 12 ukraińskich żołnierzy zginęło w wyniku rosyjskich bombardowań po tym, jak podobno odmówili poddania się i kazali jednemu z jego okrętów wojennych „iść do piekła”.

READ  Wiadomości na żywo z COVID – najnowsze aktualizacje: Hakerzy zamykają system rezerwacji szczepionek – ekspert mówi, że w Wielkiej Brytanii w nadchodzących latach mogą pojawić się tysiące rocznych zgonów na COVID | Wiadomości z Wielkiej Brytanii

Uhonorował ich pośmiertnie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Przywódcy obrony Wielkiej Brytanii i innych krajów Zachodu prowadzą wojnę informacyjną z Rosją w ramach konfliktu na Ukrainie, więc ich raporty wywiadowcze i roszczenia należy traktować w tym kontekście.

Jednak twierdzenia Kremla należy traktować z większą ostrożnością, ponieważ nie akceptuje nawet faktu, że Putin rozpętał wojnę na Ukrainie i że jego zaprzeczenia dotyczące zbrodni wojennych i zabójstwa tysięcy cywilów w dużej mierze zaprzeczają powszechnym doniesieniom o konflikcie. region.

Tymczasem Rosja, członek NATO, ostrzegł Litwę, że jeśli szybko nie zniesie nowego zakazu tranzytu towarów do rosyjskiej bałtyckiej twierdzy Kaliningradu, Moskwa podejmie nieujawnione działania w obronie swoich interesów narodowych.

Ukraina we wtorek uznała trudności w walkach na wschodzie, gdy siły rosyjskie przegrupowały się do nowej ofensywy na miasto Siewierodonieck w obwodzie ługańskim w obwodzie Donbasu.

Serhiy Gaidai, gubernator Ługańska, powiedział, że rosyjskie siły zajęły w poniedziałek pewne terytorium, pomimo względnego spokoju w nocy.

„To cisza przed burzą” – powiedział.

Zełenski spodziewał się, że Kreml nasili ataki przed szczytem Unii Europejskiej w czwartek i piątek. W późnym poniedziałkowym przemówieniu do narodu wyzywająco zwrócił uwagę na „trudną” walkę w Ługańsku o Siewierodonieck i jego siostrzane miasto Łysczańsk.

„Bronimy Łysyczańsk, Siewierodonieck, cały ten region, najtrudniejszy. Tam mamy najtrudniejszą walkę” – powiedział.

„Ale mamy tam naszych silnych chłopaków i dziewczyny”.

Gaidai powiedział, że siły rosyjskie przejęły kontrolę nad większością Sewerodoniecka, z wyjątkiem fabryki chemicznej Azot, gdzie od tygodni udziela schronienia ponad 500 cywilom, w tym 38 dzieciom.

Powiedział, że droga między Siewierodonieckiem a Łysieczańskiem z miastem Bachmut jest stale pod ostrzałem artyleryjskim.

Rodion Miroshnik, ambasador Rosji w Ługańskiej Republice Ludowej, powiedział, że jej siły „poruszają się z południa w kierunku Łysekańska”, podczas gdy w wielu miastach toczą się bitwy.

„Nadchodzące godziny powinny przynieść znaczące zmiany w układzie sił w regionie” – powiedział w Telegramie.

READ  UK Covid Live News: Szczepienia, które zostaną wprowadzone dla osób powyżej 40 roku życia w tym tygodniu, mówi prezes NHS | Polityka

Putin wysłał dziesiątki tysięcy żołnierzy na Ukrainę 24 lutego w ramach tego, co Moskwa nazwała „operacją specjalną”, mającą podważyć jej zdolności wojskowe i wykorzenić to, co określa jako niebezpiecznych nacjonalistów.

Wprowadziła prawo, które czyni przestępstwem publikowanie „celowo fałszywych” informacji lub raportów, które mogłyby zdyskredytować rosyjskie wojsko.

Dmitrij Muratow, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2021 r. i redaktor naczelny niezależnej rosyjskiej gazety „Nowaja Gazeta”, sprzedał swój Medal Nobla za rekordową kwotę 103,5 miliona dolarów (84 miliony funtów), aby pomóc dzieciom przesiedlonym przez wojnę.

Jego gazeta, która jest bardzo krytyczna wobec Putina, zawiesiła operacje w Rosji w marcu po ostrzeżeniach o relacjonowaniu wojny.

Wojna weszła w ostatnich tygodniach w fazę brutalnego wyniszczenia, a siły rosyjskie koncentrują się na kontrolowanych przez Ukraińców częściach Donbasu, które Rosja rości sobie w imieniu separatystów.

Ukraińscy urzędnicy poinformowali, że w poniedziałek w rosyjskim ostrzale w obwodzie donieckim zginęło trzech cywilów, a trzech innych w ostrzale w obwodzie charkowskim.

Ukraińskie wojsko poinformowało, że rosyjska rakieta w Odessie, największym ukraińskim porcie na Morzu Czarnym, obleganym przez rosyjską marynarkę wojenną, zniszczyła w poniedziałek magazyn żywności.

Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy dostarczyli Ukrainie broń i pomoc finansową, unikając jednak bezpośredniej interwencji w konflikt. Jednak część obywateli Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i innych krajów zgłosiła się na ochotnika do walki o Ukrainę.

Kreml poinformował w poniedziałek, że dwóch Amerykanów przetrzymywanych na Ukrainie to najemnicy nieobjęti Konwencją Genewską i powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności za swoje czyny.

Komentarze rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa były pierwszym oficjalnym potwierdzeniem zatrzymania tych dwóch, których w amerykańskich raportach zidentyfikowano jako Andy Hoen (27 lat) i Alexander Drake (39 lat).

Rzecznik Departamentu Stanu USA powiedział, że kontaktował się z władzami rosyjskimi w sprawie schwytanych obywateli USA.

„Wzywamy rosyjski rząd – a także jego pełnomocników – do wypełniania międzynarodowych zobowiązań w zakresie traktowania każdego, w tym schwytanych walczących na Ukrainie” – dodała.

READ  Pijany Giuliani namawia Trumpa, by „po prostu powiedział, że wygramy” wieczór wyborczy, mówi książka | Napisał

W tym miesiącu separatystyczny sąd w Donbasie skazał na śmierć Brytyjczyków Aidena Aslina i Seana Bennera oraz Marokańczyka Ibrahima Sauduna po tym, jak zostali przyłapani na walce o Ukrainę.