Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Europa i Wielka Brytania pompują dziennie do pojazdów 17 000 ton oleju spożywczego | środowisko

Według nowej analizy, Europa i Wielka Brytania codziennie wlewają 17 000 ton – czyli około 19 milionów butelek – oleju spożywczego do zbiorników paliwa pojazdów, mimo że jest on do dwóch i pół raza droższy niż przed 2021 rokiem.

Badania mówią, że równowartość kolejnych 14 milionów butelek oleju palmowego i sojowego dziennie – głównie z Indonezji i Ameryki Południowej – jest również spalanych jako paliwo.

Ceny oleju roślinnego dramatycznie rosną z powodu wojny na Ukrainie, wojny w Europie największy zasób Z rzepaku i świata największe źródło oleju słonecznikowego.

Jednak 58% rzepaku – i 9% oleju słonecznikowego – skonsumowanego w Europie w latach 2015-2019 zostało spalone w samochodach osobowych i ciężarowych, chociaż ich wpływ na klimat może być taki sam. Gorsze niż paliwa kopalne.

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano GMT

„Supermarkety musiały racjonować oleje roślinne, a ceny idą w górę” – powiedział Mike Marahrens z grupy kampanijnej Transportation and Environment, która przeprowadziła badania. Tymczasem każdego dnia spalamy w naszych samochodach tysiące ton oleju słonecznikowego i rzepakowego. W czasach niedoboru musimy przedkładać żywność nad paliwo”.

Pomimo ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego, który pojawia się w Wysokości standardoweOkoło 10% zbóż na świecie jest nadal przetwarzanych na biopaliwa, co wystarczy na wyżywienie 1,9 miliarda ludzi przez rok później. kilka szacunków.

Gdyby zamiast tego wykorzystać ziemię za granicą do uprawy bioetanolu w Wielkiej Brytanii, można by wyżywić dodatkowe 3,5 miliona ludzi rocznie, wynika z innego badania opublikowanego w poniedziałek przez Green Alliance. Zmniejszyłoby to wpływ globalnego niedożywienia spowodowanego wojną w Ukraina O 25-40%, znalazł papier.

W artykule stwierdzono, że gdyby Wielka Brytania, USA i UE ograniczyły o połowę wspólne wykorzystanie biopaliw pochodzących z upraw, dawny ukraiński eksport zboża – który nakarmił około 125 milionów ludzi – mógłby zostać całkowicie zastąpiony.

„W czasie, gdy rosyjska wojna grozi głodem ludziom w mniej rozwiniętych krajach, dalsze stosowanie zwiększonego zużycia biopaliw jest nie do utrzymania” – powiedział Dustin Benton, dyrektor ds. polityki Green Alliance. „Redukcja biopaliw to najszybszy sposób na zaradzenie globalnemu głodowi w tym kryzysie”.

dziesiątki Kilka badań powiązało zapotrzebowanie na biopaliwa z wyższymi cenami żywności, ponieważ rośliny opałowe zwiększają popyt na ziemię – i zmniejszają jej podaż. Według Timothy Searchingera, badacza z Princeton University i starszego adiunkta w World Resources Institute, biopaliwa odegrały „kluczową rolę” w kryzysach żywnościowych w latach 2008 i 2011.

Powiedział Guardianowi: „Gwałtowny wzrost popytu na zboża i oleje roślinne do produkcji biopaliw uniemożliwił rolnikom dotrzymanie kroku, a mandaty rządowe dotyczące dalszego wzrostu w przyszłości oznaczają, że ci, którzy mają zapasy zbóż, domagają się bardzo wysokich cen sprzedawać, ponieważ spodziewali się, że ceny pozostaną wysokie w przyszłości.

Około 18% olejów roślinnych na świecie – prawie wszystkie nadają się do spożycia przez ludzi – jest wykorzystywane w biodieslu, który ma zredukować gazy cieplarniane ogrzewające planetę.

Ale eksperci twierdzą, że ich emisje w cyklu życia mogą być Gorsze niż paliwa kopalne Ponieważ zastępuje uprawę roślin spożywczych na wcześniej nieuzbrojonych gruntach – często przez wylesianie.

Uważa się, że światowe tereny uprawne powiększyły się o Ponad 100 milionów hektarów Jak dotąd w tym stuleciu – obszar mniej więcej wielkości Egiptu – prawie połowa tej ziemi pochodzi z naturalnych ekosystemów, co stanowi znaczne przyspieszenie rozwoju w porównaniu z ostatnimi 8000 lat.

„Koszt biopaliw jest większy niż korzyści z jakiegokolwiek zmniejszonego zużycia oleju” – powiedział Searchinger. Błędem popełnionym przez Europę i innych było całkowite zignorowanie tego kosztu. Zachowują się tak, jakby korzystanie z ziemi było bezpłatne. Kryzys żywnościowy, w którym się znajdujemy, przypomina nam, że to nieprawda”.

W celu ochrony bezpieczeństwa żywnościowego Unia Europejska dokonała już transz Wspólnej Polityki Rolnej, przejścia na Zezwalaj na produkcję roślinną na nieużytkach i umniejszać od płodozmian Gramatyka.

„Istnieje zdumiewająca hipokryzja w ściganiu ostatnich skrawków natury w imię bezpieczeństwa żywnościowego, przy jednoczesnym spalaniu ogromnych ilości żywności uprawianej na milionach hektarów” – powiedział Ariel Brunner, szef polityki w Birdlife Europe.

Urzędnik Komisji Europejskiej powiedział, że biopaliwa mogą zwiększyć bezpieczeństwo żywnościowe i być alternatywą dla paliw kopalnych, podczas gdy kraje UE otrzymają wsparcie Brukseli w stosowaniu mieszanych formuł biopaliw, które zmniejszają powierzchnię ziemi potrzebną na surowce.

„Wkład biopaliw produkowanych z roślin spożywczych i pastewnych w dekarbonizację jest ograniczony, więc ich stosowanie powinno być ograniczone” – dodał urzędnik.

Kwestia biopaliw może być gorącym punktem niedzielnego szczytu szefów państw G7 w zamku ElmauNiemcy, gdzie minister środowiska Steffi Lemke Już sugerowane Zmniejszenie produkcji biopaliw w celu złagodzenia niedoborów żywności.

Rzecznik niemieckiego rządu powiedział, że biopaliwa nie znalazły się w oficjalnym programie piątkowej konferencji ministerialnej ds. bezpieczeństwa żywności, która ma przygotować drogę do niedzielnego szczytu. Dodali jednak, że rośliny opałowe „prawdopodobnie będą ważną częścią dyskusji w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego”.

Rzecznik nr 10 powiedział: „Działania Putina na Ukrainie wywołują reperkusje na całym świecie, podnosząc ceny energii i żywności, gdy miliony ludzi są na krawędzi głodu.

Tylko Putin może zakończyć tę niepotrzebną i bezsensowną wojnę. Jednak przyszłotygodniowe spotkania Wspólnoty Narodów, Grupy Siedmiu i NATO będą kluczową okazją dla światowych przywódców, by zebrać się razem, aby przyłożyć wspólny ciężar, aby ułatwić życie rodzinom na całym świecie. Nic nie jest poza stołem”.

READ  Biden mówi, że „zakończenie raka, jaki znamy, jest priorytetem Białego Domu. Okres” – na żywo | Wiadomości z USA