Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Protesty paliwowe wprowadzają godzinę policyjną w Limie, gdy kryzys na Ukrainie dotyka Ameryki Południowej |  Peru

Protesty paliwowe wprowadzają godzinę policyjną w Limie, gdy kryzys na Ukrainie dotyka Ameryki Południowej | Peru

Ogarnięty wojną prezydent Peru Pedro Castillo Mieszkańcy stolicy, Limy, nie mogli opuszczać swoich domów, aby stłumić protesty w całym kraju dotyczące rosnących cen paliw i nawozów w związku z rosyjską inwazją. Ukraina.

W telewizyjnym przemówieniu tuż przed północą w poniedziałek Castillo ogłosił godzinę policyjną od 2 w nocy do 23:59 we wtorek, twierdząc, że środek ten „chroni podstawowe prawa wszystkich ludzi”.

Castillo powiedział, że godzina policyjna była odpowiedzią na „akty przemocy wywołane przez pewne grupy poprzez uniemożliwienie swobodnego przejazdu” na drogach do iz stolicy, gdzie mieszka około jednej trzeciej z 33 milionów mieszkańców Peru.

Jednak ruch ten był szeroko krytykowany jako nadmierny i improwizowany, będący oznaką coraz bardziej chwiejnego uścisku władzy przez Castillo. W ciągu zaledwie ośmiu miesięcy urzędowania przeżył dwie próby usunięcia stanowiska i został przechylony przez cztery ministerstwa i bezprecedensową liczbę ministrów.

ten Nauczyciel z rodziny chłopskiej Zeszłoroczne wybory wygrał niewielką przewagą przy wsparciu wiejskiej biedoty. Teraz wielu jego byłych zwolenników, w tym rolnicy i pracownicy transportu, prowadzi protesty w drugi tydzień, podczas gdy rząd walczy o obniżenie cen.

Peru nie jest jedynym krajem Ameryki Południowej, w którym wojna ukraińska ma wpływ polityczny i społeczny.

Skrajnie prawicowy prezydent Brazylii, Jair BolsonaroJego sojusznicy próbowali wykorzystać konflikt do przyspieszenia uchwalenia wysoce kontrowersyjnego ustawodawstwa, które pozwoliłoby na komercyjne wydobycie na rdzennych ziemiach.

„Ten kryzys między Ukrainą a Rosją… dał nam dobrą okazję” Bolsonaro powiedział W zeszłym miesiącu przekonywał, że po decyzji Rosji o zawieszeniu eksportu nawozów, których bardzo potrzebuje brazylijski sektor rolny, należy wykorzystać rezerwy potażu na rdzennych terenach chronionych.

Eksperci odrzucają to rozumowanie, zauważając, że tylko niewielki procent rezerw potażu w Brazylii znajduje się na terenach tubylczych.

„To wymówka – wymówka” – powiedział Marcio Astrini, sekretarz wykonawczy Brazylijskiego Obserwatorium Klimatu, sieci grup ekologicznych, które sprzeciwiają się przepisom.

READ  Trump News - NA ŻYWO: Trube Botches Social Botches jako brytyjska firma rozważa działania prawne w związku z logo

„To, co robi Bolsonaro, wykorzystuje sytuację w celu stworzenia fałszywego argumentu i przyspieszenia głosowania nad ustawą motywowaną innymi interesami, w tym chęcią wyciągnięcia tych ziem od rdzennych społeczności i ich prywatyzacji” – dodał Astrini.

Tysiące rdzennych aktywistów zbiera się w tym tygodniu w stolicy Brazylii na 10-dniowym obozie protestacyjnym, którego celem jest przekonanie członków Kongresu do zablokowania prawa górniczego. „Nie wycofamy się” – powiedziała w poniedziałek jedna z ich liderek, Sonia Guajara, jako przedstawicielka 200 z 305 osób w Brazylii. oryginalni ludzie Zaczęli przybywać do Brasilii.

Godzina policyjna w Castillo w Peru wywołała niekorzystne porównania, ponieważ wyznacza 30. rocznicę niesławnego „samo-przewrotu” lubauto-golpe„W 1992 r. więziony obecnie były prezydent” Alberto Fujimori Kongres rozwiązał się, przejął nadzwyczajne uprawnienia i wysłał na ulice czołgi i żołnierzy.

Prezydent Peru Pedro Castillo przemawia do narodu, nakładając godzinę policyjną w stolicy, Limie. Zdjęcie: Junel Rodriguez Robles/Prezydencja Peru/Reuters

Peruwiański Rzecznik Praw Obywatelskich wezwał rząd do złożenia niekonstytucyjnego pozwu i „całkowicie nieproporcjonalny” zakaz.

Co najmniej cztery osoby zginęły w protestach, które rozprzestrzeniły się z wiejskiego regionu andyjskiego do stolicy. W poniedziałek protestujący spalili budki poboru opłat i starli się z policją w pobliżu Ica, około 300 km na południe od Limy.

Zamieszki wybuchły w zeszłym tygodniu, kiedy rolnicy i kierowcy ciężarówek zablokowali drogi do Limy, powodując gwałtowny wzrost cen żywności. Inflacja uderzyła w Peru Najwyższy poziom od 26 lat W piątek ceny konsumpcyjne wzrosły w ubiegłym miesiącu o 1,48%. W weekend rząd zareagował, próbując obniżyć ceny paliw, rezygnując z podatków.

Peru – które importuje 1,2 mln ton nawozu rocznie – Wydała deklarację nadzwyczajną dla swojego sektora rolnego ze względu na wysokie ceny nawozów spowodowane zachodnimi sankcjami wobec Rosji, głównego źródła składników odżywczych w glebie.