Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja jest bliska bankructwa, ponieważ Waszyngton blokuje spłatę zadłużenia za pośrednictwem amerykańskich banków

Rosja jest bliska bankructwa, ponieważ Waszyngton blokuje spłatę zadłużenia za pośrednictwem amerykańskich banków

Departament Skarbu USA zapowiedział, że uniemożliwi Rosji spłatę długu dolarowego za pośrednictwem amerykańskich banków, zbliżając Moskwę o krok do możliwego niewywiązania się z zobowiązań wobec inwestorów międzynarodowych.

Posunięcie władz USA grozi zakończeniem okresu od inwazji na Ukrainę sprzed prawie sześciu tygodni, w którym Moskwa nadal spłacała swoje obligacje dolarowe, co miesza oczekiwania wielu inwestorów, że zachodnie sankcje i restrykcje wobec rosyjskiej waluty będą napędzać ten kraj. Jest to pierwszy przypadek niewypłacalności długu państwowego od 1998 r.

Departament Skarbu USA nie zezwoli na dokonywanie płatności długu dolarowego z rachunków rządu rosyjskiego w amerykańskich instytucjach finansowych. Rosja musi wybrać między wyczerpaniem pozostałych rezerw wartości dolara, nadejściem nowych dochodów a niewypłacalnością, powiedział pod koniec poniedziałku rzecznik Departamentu Skarbu USA.

Ceny rosyjskich obligacji dolarowych, które nieco odreagowały po inwazji, spadły we wtorek. Obligacje zapadające w 2028 r. były notowane po 34 centach za dolara, co oznacza spadek z 42 centów w poniedziałek.

Chociaż Ministerstwo Skarbu najwyraźniej pozostawiło otwarte drzwi, aby nadal płacić dolarami, które nie zostały zamrożone z powodu sankcji, inwestorzy powiedzieli, że uważają, że „technicznie trudne” będzie zdobycie gotówki zachodnim obligatariuszom.

JP Morgan, amerykański bank-korespondent, który ma Przetwarzanie pięciu płatności kuponowych W sprawie rosyjskich obligacji walutowych od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę odmówił przetworzenia dwóch kolejnych płatności należnych w poniedziałek po zasięgnięciu wskazówek władz USA, powiedziała osoba zaznajomiona z tą sprawą.

Moskwa miała spłacić 84 miliony dolarów w postaci kuponów i 552 miliony dolarów w postaci niespłaconych obligacji i ma 30-dniowy okres karencji na przekazanie inwestorom gotówki przed niewypłacalnością.

Trudno zobaczyć, jak [Russian finance ministry] powiedział Timothy Ash, ekonomista w BlueBay Asset Management.

JPMorgan odmówił komentarza.

Posunięcie to ma miejsce w czasie, gdy Stany Zjednoczone i ich zachodni sojusznicy szukają nowych sposobów na zrobienie tego Zaostrz swoje kary Na Moskwę w obliczu toczącej się wojny z Ukrainą i coraz bardziej brutalnej taktyki wojskowej.

READ  Prokurator generalny Teksasu Ken Paxton unika zarzutów o korupcję

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nałożyli na Rosję serię surowych sankcji gospodarczych pod koniec lutego, ale starają się znaleźć sposoby na ich dalsze wzmocnienie i uniemożliwienie Rosji. oszukiwać ich.

„Rosja stoi w obliczu recesji, spirali inflacji, niedoborów surowców i waluty, która nie funkcjonuje już w wielu częściach świata” – powiedział rzecznik Departamentu Skarbu USA. „Doprowadzi to do większego wyczerpania zasobów [Russian president Vladimir] Wykorzystuje Putina do kontynuowania wojny z Ukrainą i spowoduje większą niepewność i wyzwania dla ich systemu finansowego.

Nawet jeśli Rosja może uniknąć niewypłacalności, znajdując sposób na uregulowanie płatności należnych w poniedziałek, stanie przed kolejną przeszkodą w obsłudze zadłużenia po 25 maja, kiedy wygasa złagodzenie sankcji USA, które umożliwiają amerykańskim inwestorom otrzymywanie rosyjskich odsetek.