Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja jest bliska bankructwa, ponieważ Waszyngton blokuje spłatę zadłużenia za pośrednictwem amerykańskich banków

Departament Skarbu USA zapowiedział, że uniemożliwi Rosji spłatę długu dolarowego za pośrednictwem amerykańskich banków, zbliżając Moskwę o krok do możliwego niewywiązania się z zobowiązań wobec inwestorów międzynarodowych.

Posunięcie władz USA grozi zakończeniem okresu od inwazji na Ukrainę sprzed prawie sześciu tygodni, w którym Moskwa nadal spłacała swoje obligacje dolarowe, co miesza oczekiwania wielu inwestorów, że zachodnie sankcje i restrykcje wobec rosyjskiej waluty będą napędzać ten kraj. Jest to pierwszy przypadek niewypłacalności długu państwowego od 1998 r.

Departament Skarbu USA nie zezwoli na dokonywanie płatności długu dolarowego z rachunków rządu rosyjskiego w amerykańskich instytucjach finansowych. Rosja musi wybrać między wyczerpaniem pozostałych rezerw wartości dolara, nadejściem nowych dochodów a niewypłacalnością, powiedział pod koniec poniedziałku rzecznik Departamentu Skarbu USA.

Ceny rosyjskich obligacji dolarowych, które nieco odreagowały po inwazji, spadły we wtorek. Obligacje zapadające w 2028 r. były notowane po 34 centach za dolara, co oznacza spadek z 42 centów w poniedziałek.

Chociaż Ministerstwo Skarbu najwyraźniej pozostawiło otwarte drzwi, aby nadal płacić dolarami, które nie zostały zamrożone z powodu sankcji, inwestorzy powiedzieli, że uważają, że „technicznie trudne” będzie zdobycie gotówki zachodnim obligatariuszom.

JP Morgan, amerykański bank-korespondent, który ma Przetwarzanie pięciu płatności kuponowych W sprawie rosyjskich obligacji walutowych od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę odmówił przetworzenia dwóch kolejnych płatności należnych w poniedziałek po zasięgnięciu wskazówek władz USA, powiedziała osoba zaznajomiona z tą sprawą.

Moskwa miała spłacić 84 miliony dolarów w postaci kuponów i 552 miliony dolarów w postaci niespłaconych obligacji i ma 30-dniowy okres karencji na przekazanie inwestorom gotówki przed niewypłacalnością.

Trudno zobaczyć, jak [Russian finance ministry] powiedział Timothy Ash, ekonomista w BlueBay Asset Management.

JPMorgan odmówił komentarza.

Posunięcie to ma miejsce w czasie, gdy Stany Zjednoczone i ich zachodni sojusznicy szukają nowych sposobów na zrobienie tego Zaostrz swoje kary Na Moskwę w obliczu toczącej się wojny z Ukrainą i coraz bardziej brutalnej taktyki wojskowej.

READ  W dobie rozdrobnienia wyborów, Partia Pracy musi nauczyć się dzielić władzę | Martin Czajnik

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nałożyli na Rosję serię surowych sankcji gospodarczych pod koniec lutego, ale starają się znaleźć sposoby na ich dalsze wzmocnienie i uniemożliwienie Rosji. oszukiwać ich.

„Rosja stoi w obliczu recesji, spirali inflacji, niedoborów surowców i waluty, która nie funkcjonuje już w wielu częściach świata” – powiedział rzecznik Departamentu Skarbu USA. „Doprowadzi to do większego wyczerpania zasobów [Russian president Vladimir] Wykorzystuje Putina do kontynuowania wojny z Ukrainą i spowoduje większą niepewność i wyzwania dla ich systemu finansowego.

Nawet jeśli Rosja może uniknąć niewypłacalności, znajdując sposób na uregulowanie płatności należnych w poniedziałek, stanie przed kolejną przeszkodą w obsłudze zadłużenia po 25 maja, kiedy wygasa złagodzenie sankcji USA, które umożliwiają amerykańskim inwestorom otrzymywanie rosyjskich odsetek.