Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Próba zamachu stanu Trumpa trwa – nawet po zakończeniu sesji z 6 stycznia | Robert Reich

Domowe śledztwo w sprawie ataku z 6 stycznia zakończyło przesłuchania, przynajmniej na razie.

Ale próba zamachu stanu Trumpa trwa nadal.

Nie przestał wygłaszać przemówień, by prowokować wściekły tłum wielkim kłamstwem, że wybory w 2020 roku zostały skradzione. W piątek wieczorem wygłosił kolejne płomienne przemówienie w Arizonie.

Aktywnie wspiera kandydatów Kongresu, którzy promują jego wielkie kłamstwo.

Trump nadal naciska na stany, aby zmieniły wyniki wyborów w 2020 r. W zeszłym tygodniu wezwał przewodniczącego Zgromadzenia Stanowego Wisconsin Robina Vossa do poparcia rezolucji o wycofaniu 10 głosów wyborczych oddanych na Bidena w stanie Wisconsin.

Zachęca republikańskich prawodawców w kilku stanach do uchwalenia przepisów, które pozwoliłyby im przejąć kontrolę nad procesem wyborczym i ignorować głosowanie powszechne.

Tymczasem tak wyglądało życie członków komitetu i ich rodzin zagrożony. Świadkowie zostali przyjęci Ostrzeżenia w stylu gangsterskim nie współpracuj.

Przesłanie Komitetu do całej Ameryki, w tym Republikanów: Przestań wspierać tę zdradę.

Komitet wyjaśnił tę zdradę.

Wykazał się oszustwem za Wielkim Kłamstwem Trumpa, w tym prokuratorem generalnym Trumpa Williamem Barrem, który powiedział, że „nie widziałem absolutnych podstaw dla zarzutów” i że jego promocja była „poważną szkodą dla kraju”.

Wykazał bezpartyjną niechęć do próby zamachu stanu Trumpa, nawet w Białym Domu Trumpa. Jak to ujął były doradca Trumpa Cassidy Hutchinson: „Byłem zdegustowany. Był niepatriotą, był nie-Amerykaninem. Oglądaliśmy Kapitol zniekształcony przez kłamstwo”.

Wygłaszała otwarte apele do republikańskich prawodawców, aby przestali wspierać tę próbę. Wiceprzewodnicząca Komisji Republikańska Liz Cheney ostrzegła republikanów, „którzy wstawiają się w obronie nie do obrony”, że „nadejdzie dzień, kiedy Donald Trump Zniknęło, ale wstyd pozostanie”.

Ujawniło, jak zwykli Amerykanie ulegli zdradzie Trumpa, z katastrofalnymi skutkami. Świadek Stephen Ayres, który określił siebie jako „tylko członka rodziny i człowieka pracy”, brał udział w ataku z 6 stycznia, ponieważ Trump „w zasadzie wyszedł, wiesz, przyjdź, aby zatrzymać rajd rabunkowy, wiesz, a ja czułem się, jakbym musiał tu być ”.

Przypomniał Amerykanom o ich zobowiązaniach wobec demokracji. Jak powiedziała przewodnicząca komisji Penny Thompson: „Kiedy jesteś po przegranej stronie, nie oznacza to, że musisz być z tego zadowolony… ale nie możesz stać się agresywny”.

Członek Komitetu Jimmy Raskin przypomniał ostrzeżenie Lincolna, że ​​politycy, którzy zachęcają do szaleństwa i zastraszania tłumu, zniszczą więzy społecznego zaufania niezbędne dla sukcesu demokracji.

Nie wiadomo, czy przesłuchania doprowadzą do aktów oskarżenia i skazań karnych przeciwko Trumpowi i jego zwolennikom.

Wydaje się jednak, że przesłuchania przekonały już niektórych zwolenników Trumpa, że ​​jest on niebezpiecznym szarlatanem.

Odsetek republikanów, którzy twierdzą, że Trump wprowadził ludzi w błąd w związku z wyborami 2020, sięgnął Został przesłany w zeszłym miesiącuPodczas gdy Ogromna operacja pozyskiwania funduszy przez Trumpa ona ma Kierowco zwolnij. New York Times / Siena College ankieta z zeszłego tygodnia Okazało się, że prawie połowa republikańskich wyborców w prawyborach zagłosowałaby na republikanina, który nie jest Trumpem w 2024 roku.

Historia uczy nas, że możliwe jest obalenie amerykańskiego demagoga złowrogim przedstawieniem, które wszyscy zobaczą.

W 1954 obserwowała przesłuchania między armią a McCarthy. Senator z Wisconsin Joe McCarthy – którego pogoń za komunizmem zakończyła jego karierę i podkopała znaczną część rządu USA – oskarżył amerykańską armię o rozluźnienie bezpieczeństwa w ściśle tajnym obiekcie wojskowym. Armia zatrudniła prawnika z Bostonu Josepha Welcha, aby przedstawił swoją sprawę.

Na rozprawie w dniu 9 czerwca 1954 roku, po tym jak McCarthy oskarżył jednego z młodych prawników Welcha o bycie komunistą, Welch odpowiedział słowami, które złamały McCarthy’ego: „Do tej pory, senatorze, myślę, że tak naprawdę nie zmierzyłem twojej bezwzględności ani twojej lekkomyślność.”

Kiedy McCarthy próbował kontynuować swój atak, Welch przerwał mu ze złością: „Nie zabijajmy już tego chłopca, senatorze. Zrobiłeś wystarczająco dużo. Czy nie masz poczucia przyzwoitości?”.

Niemal z dnia na dzień ogromna narodowa popularność McCarthy’ego wyparowała. McCarthy zmarł trzy lata później, w wieku 48 lat, załamany mężczyzna, krytykowany przez kolegów z Senatu, ostracyzowany przez swoją partię i ignorowany przez prasę.

Teraz Komisja 6 stycznia stworzyła najbardziej szczegółowy w historii opis brutalnego i wywrotowego dążenia prezydenta USA do władzy.

Czy to wystarczy, aby powstrzymać trwającą próbę zamachu stanu Trumpa? Zależy to od tego, czy Amerykanie posłuchają milczącego apelu komisji o zapewnienie kontynuacji amerykańskiej demokracji.

Ten artykuł został zmodyfikowany 24 lipca 2022 roku. McCarthy był senatorem z Wisconsin, a nie Minnesoty.

READ  180 000 Kubańczyków ewakuowało się z powodu burzy tropikalnej Elsa, która grozi ulewnymi powodziami | trudne warunki pogodowe