Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Prezydent RP po raz drugi podjął kroki w celu ponownego wyboru szefa banku centralnego

Prezydent RP Andrzej Duda powołał Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) na drugą kadencję w uznaniu jego wysiłków na rzecz złagodzenia ekonomicznych skutków epidemii Kovit-19.

Krytycy oskarżyli jednak szefa banku centralnego o nieskuteczność, zwłaszcza o niepodjęcie odpowiednich wstępnych i zdecydowanych działań w odpowiedzi na inflację, która osiągnęła najwyższy poziom od ponad dwóch dekad i najwyższy w Europie.

Glapiński – kto Wieloletni sojusznik Jarosława Kaczyńskiego, lider rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – jego sześcioletnia kadencja kończy się 21 czerwca. Wcześniej zadeklarował zamiar kandydowania na drugą kadencję na obecnych zasadach.

W sobotę w rozmowie z PAP szef sztabu prezydenta Paweł Szrot powiedział, że Duda po raz drugi nominował Glapińskiego, wysyłając wniosek do marszałka Sejmu.

„Prezydent popiera działania gubernatora Klabińskiego mające na celu kontrolowanie ekonomicznych skutków epidemii” – powiedział Schroed. Kandydatura Glapińskiego wymaga teraz poparcia Sejmu, gdzie PiS dysponuje wąską, ale niestabilną większością.

Polska była szóstą najlepszą gospodarką w bogatych krajach podczas epidemii

Biorąc pod uwagę pochwałę Dudy za stanowisko prezesa banku w ostatnich miesiącach, nominacja nie dziwi. W listopadzie Klabinsky otrzymał Prezydencką Nagrodę Gospodarczą RP, którą odkryto dla wydarzenia.

Jednak krajowa opozycja polityczna i niektórzy obserwatorzy międzynarodowi w mniejszym stopniu wpływają na wyniki polskiego bankiera.

W tym samym miesiącu, w którym otrzymał nagrodę TUDA, Klopiński został uznany za najgorszego bankiera centralnego w 16 największych europejskich gospodarkach z siedzibą w Nowym Jorku. Globalne finanse Czasopismo.

Międzynarodowy raport wykazał, że Polska jest najgorszym bankiem centralnym w Europie

W odpowiedzi na wysoką inflację w wysokości 8,6% w grudniu autorzy zauważyli, że Klabiński „zajął zaskakująco trzeźwą pozycję oczekiwania, najwyższy poziom od 21 lat”.

READ  Komentarz badawczy: Jaki jest stan e-commerce w Polsce i Stanach Zjednoczonych? - Przemysł

Dane o inflacji w Polsce od dawna przekraczają cel NBP 2,5% (z możliwością odchylenia o jeden punkt procentowy) i pozostają niezmiennie wysokie w UE od dwóch lat.

Choć Glapiński od dawna nie doceniał konieczności podwyżek stóp procentowych, NBP zrobił to niespodziewanie w październiku, doprowadzając stopę do 2,25% w czterech kolejnych podwyżkach.

Inflacja w Polsce już szósty miesiąc z rzędu sięga 8,6%

Na początku tego miesiąca, w odpowiedzi na krytykę Glapińskiego, PP powiedział, że jako prezes NBP będzie „pracował na rzecz rozwoju gospodarczego swojej ojczyzny i dobrobytu jej obywateli”, nie tylko „walcząc z inflacją”, ale oczywiście „za wszelką cenę.”

Grupy opozycyjne domagały się rezygnacji Klubińskiego po serii „katastroficznych, nieefektywnych i niejasnych zachowań”, jak to określił Donald Duskin. Lider Platformy Obywatelskiej Glapiński przekonuje, że zachował swoją obecną pozycję tylko dlatego, że był „bliskim przyjacielem” Kaczyńskiego.

W ubiegłym roku Glapiński podniósł brwi, wprowadzając banknot 1000 slotów, który pozwala NBP łatwo przechowywać stany gotówki i trzymać pieniądze w „bieliznach” w domach.

Wcześniej nadzorował wprowadzenie w Polsce aktualnego automatu o wysokiej wartości 500 w 2017 r., co doprowadziło do międzynarodowej tendencji krajów odchodzenia od banknotów o wysokich nominałach w celu ułatwienia prania pieniędzy i innych rodzajów przestępstw.

Kluczowy kredyt obrazu: Christian Maze / Prezes Premiera (Poniżej CC BY-NC-ND 2.0)