Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Premierzy Polski, Słowenii i Czech są w drodze na spotkanie z Zełenskim w Kijowie

Premierzy Polski, Słowenii i Czech są w drodze na spotkanie z Zełenskim w Kijowie

Ludzie kryją się przed ostrzałem w wejściu do budynku mieszkalnego w Mariupolu na Ukrainie 13 marca. (Evgeniy Małoletka / AP)

Około 350 000 ludzi wciąż jest tam uwięzionych MariupolMiasto w południowo-wschodniej Ukrainie jest oblegane przez siły rosyjskie od 1 marca, powiedział lokalny urzędnik.

„Biorąc pod uwagę, że w pierwszych trzech dniach, kiedy było jeszcze bezpiecznie, było 540 000 mieszkańców i około 150 000 ewakuowanych, szacujemy, że w Mariupolu utknęło około 350 000 osób” – powiedział w ukraińskiej telewizji Petro Andryushenko, doradca burmistrza Mariupola. Poniedziałek.

Wielokrotne oficjalne próby stworzenia bezpiecznych korytarzy i ewakuacji ludności cywilnej z Mariupola nie powiodły się w ostatnich dniach. Urzędnicy powiedzieli, że duży konwój pomocy humanitarnej, który miał przybyć w niedzielę, dotarł do miasta dopiero w poniedziałek.

„Większość ludzi przebywa w piwnicach i schronach w nieludzkich warunkach. Bez jedzenia, bez wody, bez elektryczności, bez ogrzewania” – powiedział, dodając, że ludzie topią śnieg i demontują system ogrzewania, aby uzyskać wodę do picia.

Mówiąc o ofiarach cywilnych, Andrijuszenko powiedział, że dane uzyskane od policji i zebrane przez placówki medyczne są prawdopodobnie niedokładne. Powiedział, że do niedzieli potwierdzono zgon 1800 osób.

Przemawiając w poniedziałek, Ołeksij Aristowicz, doradca w biurze prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, powiedział, że rosyjskie bombardowanie Mariupola zabiło ponad 2500 osób.

READ  Ciepła pogoda napędza biznes w Ocean City