Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska, Szwecja, Estonia i Malta blokują unijną umowę o minimalnym podatku dochodowym od osób prawnych

Polska, Szwecja, Estonia i Malta blokują unijną umowę o minimalnym podatku dochodowym od osób prawnych

Francuski minister finansów Bruno Le Maire przybywa na spotkanie w Pałacu Elizejskim w Paryżu, Francja, 9 marca 2022 r. REUTERS / Sarah Messonnier

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

PARIS (Reuters) – Polska, Szwecja, Estonia i Malta we wtorek zablokowały kompromis zaproponowany przez Francję w sprawie wprowadzenia minimalnego podatku od osób prawnych w całej Unii Europejskiej, co zadaje cios globalnej reformie przepisów podatkowych transgranicznych.

Ponieważ kwestie podatkowe wymagają jednomyślnego poparcia w 27-państwowej Unii Europejskiej, francuski minister finansów Bruno Le Maire powiedział, że odłoży tę kwestię z powrotem na stół podczas następnego spotkania ministrów w kwietniu.

„Sprawiedliwość podatkowa zajmuje dużo czasu, ale ostatecznie ważne jest, aby sprawiedliwość podatkowa wygrała” – powiedział Le Maire na spotkaniu z czołowymi urzędnikami podatkowymi z krajów UE.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Po latach negocjacji prawie 140 krajów osiągnęło w październiku ubiegłego roku dwutorowe porozumienie w sprawie 15% minimalnej stawki podatkowej dla międzynarodowych korporacji i zgodziło się utrudnić ją firmom takim jak Google (GOOGL.O), Amazon i Facebook (FB.O) Unikaj podatków, potrącając zyski w jurysdykcjach o niższych opodatkowaniu.

Francja, która obecnie sprawuje rotacyjną prezydencję UE, naciska na szybkie wdrożenie przez UE reformy przepisów podatkowych w wymiarze transgranicznym.

Jednak w obliczu obaw niektórych krajów UE, że nie będzie gotowa, Francja zaproponowała kompromis, który wstrzyma wdrażanie nowych przepisów do końca przyszłego roku, a nie do jego początku.

Zaproponowała również stanowcze zobowiązanie polityczne, by nie dopuścić do rozdzielenia dwóch filarów kompleksowej reformy, ale Polska stwierdziła, że ​​nie poszło to wystarczająco daleko i potrzebuje silniejszych zabezpieczeń prawnych.

„Sprawiedliwość podatkowa oznacza stosowanie obu filarów jednocześnie” – powiedziała na spotkaniu w Brukseli dyrektor skarbowy Magdalena Rzykowska, dodając, że Warszawa czeka na „bardziej wyważoną” propozycję.

READ  Spadek sprzedaży akcji piżma Wall Street

Urzędnicy szwedzcy, estońscy i maltańscy również powiedzieli, że nie mogą podpisać umowy w obecnej formie, chociaż Irlandia i Węgry, które w przeszłości miały poważne obawy, wyraziły zadowolenie.

Globalna reforma podatkowa ma zostać uwzględniona w krajowych książkach prawniczych w przyszłym roku, chociaż od dawna jest to postrzegane jako zbyt ambitne w dużej mierze dlatego, że administracja USA ma trudności z przeforsowaniem jej przez Kongres.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raportowanie przez Lee Thomasa Edycja przez Marka Heinricha)

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.