Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Premier Polski wzywa prawodawców do uchwalenia nowych reform sądownictwa w celu otwarcia funduszy unijnych

Premier Polski wzywa prawodawców do uchwalenia nowych reform sądownictwa w celu otwarcia funduszy unijnych

  • Finansowanie z UE zostało wstrzymane z powodu upolitycznionego sądownictwa w Polsce
  • Polska gospodarka, wyniszczona wojną ukraińską, potrzebuje teraz więcej unijnych pieniędzy
  • Morawiecki mówi, że unijne pieniądze obniżą inflację i wzmocnią złotego
  • Jednak reformy, o które zabiega Unia Europejska, spotykają się ze sprzeciwem konserwatystów

WARSZAWA (Reuters) – W środę premier Polski wezwał posłów z całego spektrum politycznego do szybkiego uchwalenia nowelizacji przepisów dotyczących sądownictwa w celu odblokowania funduszy unijnych, co, jak powiedział, wzmocni złotego i ograniczy inflację.

Polski nacjonalistyczny rząd jest uwikłany w długotrwały spór z Brukselą w sprawie reform sądownictwa, które wprowadził kilka lat temu i które według Unii Europejskiej podważają niezawisłość sądów.

Ale polskie finanse publiczne zostały ogromnie nadwyrężone przez wojnę na Ukrainie, przez co dostęp do 23,9 mld euro (25,40 mld dolarów) dotacji i 11,5 mld tanich pożyczek jest niezbędny dla największej gospodarki wschodzącej Europy.

Proponowane poprawki mogą napotkać opór ze strony konserwatystów, mniejszościowej partii w rządzie, zagrażając spójności koalicji rządzącej przed wyborami w 2023 r.

„Nie ma dziś czasu na dalsze przeciąganie liny, dlatego partie opozycyjne zaapelowały o jak najszybsze zakończenie tego procesu” – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Marcin Warczol, poseł w sejmowej Izbie Reprezentantów RP, powiedział w środę, że partia musi zapoznać się z projektem nowelizacji przed podjęciem decyzji, ale sprawa jest „trudna”.

Jedna Polska była przeciwna ustępstwom, które według niej podważają suwerenność Polski.

Borys Budka z liberalnej Platformy Obywatelskiej powiedział, że nad ustawą będą pracować posłowie opozycji, ale jej przebiegu nie da się przyspieszyć, a jej ostateczny kształt zadecyduje, czy ją poprą.

Powiedział, że pierwsze czytanie projektu ustawy może odbyć się w czwartek i prawdopodobnie będzie głosowane w przyszłym tygodniu.

Ostatni element sporu z Brukselą dotyczył izby dyscyplinarnej dla sędziów. Sąd Najwyższy Unii Europejskiej zażądał jej rozwiązania i nałożył na Polskę grzywnę w wysokości 1 miliona euro dziennie za jej brak.

READ  Rwandyjska firma podpisuje rozwiązania satelitarne z polską firmą kosmiczną

Rząd zastąpił izbę innym organem, ale krytycy stwierdzili, że nie rozwiązało to podstawowego problemu upolitycznienia sądownictwa.

zmiany

Według projektu zmiany miałyby „usunąć ewentualne wątpliwości co do realizacji zobowiązań Rzeczypospolitej Polskiej” oraz wzmocnić „niezawisłość i bezstronność wymiaru sprawiedliwości”.

Zmiany oznaczają, że Naczelny Sąd Administracyjny będzie zajmował się sprawami dyscyplinarnymi. Sędziowie nie będą też podlegać postępowaniu dyscyplinarnemu za kwestionowanie niezależności kolegów mianowanych przez agencje, które według krytyków są upolitycznione.

Minister do spraw unijnych Shimon Senkowski Phil Seck powiedział, że Komisja Europejska zaakceptowała te propozycje.

Jednak Laurent Pech, profesor prawa i dziekan wydziału prawa na Uniwersytecie Sutherland w Dublinie, nazwał polskie propozycje „żartem”.

„(To) utworzy nową Izbę Dyscyplinarną 3.0, pozostawiając nierozwiązane wszystkie kwestie systemowe, w tym istnienie… fałszywych sędziów NSA (Najwyższego Sądu Administracyjnego), których nie można zgodnie z prawem odwołać” – napisał na Twitterze.

Węgry, które również były w konflikcie z Unią Europejską w kwestiach praworządności, w ostatniej chwili osiągnęły porozumienie z Brukselą, aby zabezpieczyć miliardy dolarów finansowania w przyszłym roku, pomagając im uniknąć poważnego ciosu dla ich waluty i obligacji.

(1 USD = 0,9409 euro)

(Reportaż: Paul Florkiewicz, Anna Włodarczak-Simczuk), Scenariusz: Alan Scharlich; Montaż autorstwa Aarona Cowera i Marka Heinrichsa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.