Premier Mateusz Morawiecki przybył w środę po południu do Brukseli, gdzie wziął udział we wspólnym szczycie UE-Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), a także w czwartkowym oficjalnym posiedzeniu Rady Europejskiej.
UE i ASEAN odbyły swój pierwszy szczyt w celu pogłębienia więzi gospodarczych, ponieważ europejscy przywódcy naciskali na spójny, wspólny język krytyczny wobec Rosji.
Podczas szczytu polski premier powiedział, że „bardzo ważne jest zapewnienie długoterminowej przewidywalności polskich i europejskich firm. Dlatego zachęcam naszych unijnych partnerów do większej odwagi, by po prostu wykorzystać tę potężną siłę gospodarczą, jaką dysponuje UE , zamiast ukrywać się w Kątach, gdy tylko Kreml i Moskwa wyślą puste groźby.
Musimy maksymalnie obniżyć ceny gazu i energii. Przez cały ten czas nie było wspólnej płaszczyzny na poziomie UE. Zachęcam więc naszych partnerów w Unii Europejskiej, by byli odważniejsi, by po prostu wykorzystać tę potężną siłę gospodarczą, jaką ma Unia Europejska, zamiast chować się po kątach.
– Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (PremierRP_en) 14 grudnia 2022 r
Zaapelował także o jak najostrzejsze sankcje wobec Rosji za atak na Ukrainę.
Szczyt UE-ASEAN
Jak powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, szczyt UE-ASEAN to spotkanie państw członkowskich UE, Komisji Europejskiej i innych członków ASEAN. Są to regularne spotkania, a pierwsze odbyło się w Bangkoku w 1996 roku.
Rzecznik zaznaczył, że szczyt obejmie trzy ważne grupy zagadnień, z których najważniejsze to kwestie polityczne, gospodarcze i kulturowe.
🇪🇺-ASEAN Szczyt spotyka się po raz pierwszy w celu wzmocnienia partnerstwa strategicznego. 🇫🇮 Reprezentowany przez premiera @ćwierkać.
„Mamy wiele wspólnego, ale chcemy też zobaczyć #asan Kraje powinny zająć zdecydowane stanowisko w potępieniu działań Rosji na Ukrainie”. pic.twitter.com/rIrb6XNTvC
Finlandia w Unii Europejskiej (FinlandinEU) 14 grudnia 2022 r
Z kolei czwartkowe posiedzenie Rady Unii Europejskiej będzie poświęcone reperkusjom rosyjskiej agresji na Ukrainę, obecnej sytuacji na rynku energetycznym i bezpieczeństwu europejskiemu.
uzgodnienia na szczycie
Zdaniem Morawki jednym z największych sukcesów wspólnego szczytu było jednoznaczne potępienie Rosji za agresję na Ukrainę. Premier zaznaczył, że to element budowania sojuszy międzynarodowych.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że uczestnicy szczytu zgodzili się również, że Unia Europejska przeznaczy 10 mld euro na inwestycje w krajach ASEAN.
Potrzebujemy silnego partnerstwa UE-ASEAN, aby ruszyć na właściwą drogę.
Dziś porozmawiamy o tym, jak zacieśnić naszą współpracę w energetyce i handlu – odpowiednią infrastrukturą.
Przedstawiamy pakiet 10 miliardów euro dla Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej #GlobalGateway ↓
https://t.co/TzQ1UQVMsV– Ursula von der Leyen (vonderleyen) 14 grudnia 2022 r
Ukraina jest w centrum uwagi
Mueller podkreślił, że agresja Rosji na Ukrainę pozostaje przedmiotem dyskusji europejskich przywódców. Dodał, że Rada Europejska będzie dyskutować o dalszym wsparciu UE dla Ukrainy we wszystkich jego wymiarach.
„Polska podkreśla potrzebę zwiększenia wielkości pomocy unijnej, zwłaszcza pomocy humanitarnej oraz odbudowy kluczowej infrastruktury Ukrainy” – powiedział.
W Brukseli we właściwym czasie #EUASEAN szczyt. Moja wiadomość na wyciągnięcie ręki:
Kontaktuj się ze znajomymi, ponieważ znajomości mogą być bronią. #EUGlobalGateway # To droga naprzód.
Rosyjska agresja na Ukrainę ma globalne konsekwencje. Żaden region nie może czuć się bezpiecznie, jeśli agresja się opłaca. pic.twitter.com/4LROfwgrlI
– Klasa Kaja (kajakallas) 14 grudnia 2022 r
Inne przypadki
Jak poinformował rzecznik, unijni przywódcy będą rozmawiać także o aktualnej sytuacji na rynku energii i jej wpływie na gospodarkę. „Rada Europejska oceni realizację wytycznych z października 2022 r. w sprawie reform rynku energii”.
Podkreślił, że „Polska powołuje się na odpowiedzialność Rosji za kryzys energetyczny i obecny kryzys gospodarczy”. Mueller dodał: „Unia Europejska musi wyciągnąć wnioski z kryzysu cen energii, aby powstrzymać się od nakładania dodatkowych obciążeń finansowych na gospodarstwa domowe w zakresie kosztów ogrzewania i transportu”.
Rzecznik zaznaczył ponadto, że „Polsce zależy na utrzymaniu wysokiej dynamiki polityki rozszerzenia, zarówno w odniesieniu do krajów Bałkanów Zachodnich, jak i partnerów wschodnich”.
źródło:
PAP, Reuters, IAR
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
DogeCoin – Historia, Popularność i Znaczenie w Świecie Kryptowalut
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę