Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja prowadzi z nami wojnę gospodarczą: polski premier na szczycie ASEAN-UE

Rosja prowadzi z nami wojnę gospodarczą: polski premier na szczycie ASEAN-UE

Premier Mateusz Morawiecki przybył w środę po południu do Brukseli, gdzie wziął udział we wspólnym szczycie UE-Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), a także w czwartkowym oficjalnym posiedzeniu Rady Europejskiej.

UE i ASEAN odbyły swój pierwszy szczyt w celu pogłębienia więzi gospodarczych, ponieważ europejscy przywódcy naciskali na spójny, wspólny język krytyczny wobec Rosji.

Podczas szczytu polski premier powiedział, że „bardzo ważne jest zapewnienie długoterminowej przewidywalności polskich i europejskich firm. Dlatego zachęcam naszych unijnych partnerów do większej odwagi, by po prostu wykorzystać tę potężną siłę gospodarczą, jaką dysponuje UE , zamiast ukrywać się w Kątach, gdy tylko Kreml i Moskwa wyślą puste groźby.

Zaapelował także o jak najostrzejsze sankcje wobec Rosji za atak na Ukrainę.

Szczyt UE-ASEAN

Jak powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, szczyt UE-ASEAN to spotkanie państw członkowskich UE, Komisji Europejskiej i innych członków ASEAN. Są to regularne spotkania, a pierwsze odbyło się w Bangkoku w 1996 roku.

Rzecznik zaznaczył, że szczyt obejmie trzy ważne grupy zagadnień, z których najważniejsze to kwestie polityczne, gospodarcze i kulturowe.

Z kolei czwartkowe posiedzenie Rady Unii Europejskiej będzie poświęcone reperkusjom rosyjskiej agresji na Ukrainę, obecnej sytuacji na rynku energetycznym i bezpieczeństwu europejskiemu.

READ  Polska firma odzieżowa LPP sprzedaje rosyjski biznes

uzgodnienia na szczycie

Zdaniem Morawki jednym z największych sukcesów wspólnego szczytu było jednoznaczne potępienie Rosji za agresję na Ukrainę. Premier zaznaczył, że to element budowania sojuszy międzynarodowych.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że ​​uczestnicy szczytu zgodzili się również, że Unia Europejska przeznaczy 10 mld euro na inwestycje w krajach ASEAN.

Ukraina jest w centrum uwagi

Mueller podkreślił, że agresja Rosji na Ukrainę pozostaje przedmiotem dyskusji europejskich przywódców. Dodał, że Rada Europejska będzie dyskutować o dalszym wsparciu UE dla Ukrainy we wszystkich jego wymiarach.

„Polska podkreśla potrzebę zwiększenia wielkości pomocy unijnej, zwłaszcza pomocy humanitarnej oraz odbudowy kluczowej infrastruktury Ukrainy” – powiedział.

Inne przypadki

Jak poinformował rzecznik, unijni przywódcy będą rozmawiać także o aktualnej sytuacji na rynku energii i jej wpływie na gospodarkę. „Rada Europejska oceni realizację wytycznych z października 2022 r. w sprawie reform rynku energii”.

Podkreślił, że „Polska powołuje się na odpowiedzialność Rosji za kryzys energetyczny i obecny kryzys gospodarczy”. Mueller dodał: „Unia Europejska musi wyciągnąć wnioski z kryzysu cen energii, aby powstrzymać się od nakładania dodatkowych obciążeń finansowych na gospodarstwa domowe w zakresie kosztów ogrzewania i transportu”.

READ  Wysoka inflacja pozostaje problemem, mówi think tank - The First News

Rzecznik zaznaczył ponadto, że „Polsce zależy na utrzymaniu wysokiej dynamiki polityki rozszerzenia, zarówno w odniesieniu do krajów Bałkanów Zachodnich, jak i partnerów wschodnich”.

źródło: