Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pozostałości średniowiecznej synagogi odkryte w Polsce

Pozostałości średniowiecznej synagogi odkryte w Polsce

Pozostałości prawdopodobnie XIV-wiecznej synagogi, prawdopodobnie jednej z największych w Europie Środkowej, odkryto podczas prac renowacyjnych w jednym z wrocławskich budynków.

Podczas badań archeologicznych przygotowujących do renowacji ulicy Szewskiej 49, na której obecnie mieści się Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego, pod warstwami tynku odsłonięto zaskakujące fragmenty XIV-wiecznych ceglanych murów. Odkryte w 2021 roku starożytne budowle wzbudziły duże zainteresowanie, ponieważ przypominają unikalną konstrukcję średniowiecznych europejskich synagog.

2 Zobacz galerię

Shridi Bish Sanmadav Pebolin

W Polsce odkryto pozostałości XIV-wiecznej synagogi

Prace archeologiczne na tym stanowisku przyniosły rozstrzygające wyniki, ponieważ zespół ekspertów z Uniwersytetu Wrocławskiego zbadał historyczne znaczenie znaleziska. Swoje zdziwienie wyraziła Małgorzata Chorowska, wybitna profesor Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, która odgrywa kluczową rolę w badaniach. „Zamiast spodziewanych chat mieszczańskich mamy synagogę, a jej wielkość była przede wszystkim dość zaskakująca” – powiedział.

Historia Szewskiej 49 dodaje do tego odkrycia kolejną intrygę. Przed umieszczeniem historycznej instytucji pod tym adresem przez trzy wieki od XV do XVII wieku znajdował się pałac linii legnicko-brzeskiej dynastii Piastów.

W świetle wcześniejszych skrupulatnych badań historyczno-architektonicznych prowadzonych przez Sorowską, Uniwersytet Wrocławski z przekonaniem stwierdza, że ​​„pozostałości XIV-wiecznej synagogi mają duże szanse na harmonijne wkomponowanie się w mury późniejszego pałacu miejskiego”. Opublikowano.” Najnowsza zapowiedź ukazuje fascynujący związek między przeszłością a teraźniejszością, ukazując esencję bogatego historycznego gobelinu Wrocławia.

Choć wieloletnie badania archeologiczne zepchnęły rozebrane budynki do fundamentów, „do czasu remontu budynku przy ul. Szewskiej 49 nie udało się ustalić lokalizacji najstarszych synagog ani odnaleźć pozostałości. Wrocław”.

„Budynek przy ulicy Szewskiej 49 to cenny i bardzo ciekawy zabytek, a jeśli hipoteza synagogi jest słuszna, to mamy do czynienia z najlepiej zachowanym zabytkiem starożytnej, starożytnej, murowanej budowli w Polsce” – powiedział Mateusz Koliński z Zakład Historii Polski i Publicznej Instytutu Historycznego, cyt.

„W kontekście naszej wiedzy o średniowiecznych synagogach w Europie Środkowo-Wschodniej uważamy, że mamy do czynienia z pozostałościami synagogi pierwszej wrocławskiej gminy żydowskiej” – czytamy w opublikowanej „Ostatniej średniowiecznej synagodze”. we Wrocławiu na tle synagog w Europie Środkowej; Jego architektura i historia” autorstwa Sorowskiej, Kolinskiego i Mariusa Kapana.

READ  Ostatnia wojna ukraińsko-rosyjska: Rosja grozi zerwaniem stosunków dyplomatycznych z USA – Kreml przejmuje tymczasowo własność największego salonu samochodowego | Wiadomości ze świata