Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski zachęca banki do oferowania deponentom wyższych stóp procentowych w warunkach rosnącej inflacji

Polski zachęca banki do oferowania deponentom wyższych stóp procentowych w warunkach rosnącej inflacji

Premier Polski Mateusz Morawiecki przemawia na konferencji prasowej 27 kwietnia 2022 r. pod Warszawą, w pobliżu instalacji gazowej przy sprężarce gazu Gaz-System na Rembelszczyźnie. REUTERS / Kacper Pempel

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 10 maja (Reuters) – Polska będzie naciskać na banki, aby płaciły wyższe oprocentowanie oszczędności klientów, ponieważ rosnąca inflacja i wyższe stopy kredytowe napędzają kryzys kosztów utrzymania w największej gospodarce Europy, powiedział we wtorek premier.

W kraju, w którym powszechne są kredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu, rosnące stopy procentowe pchają trudne do udźwignięcia budżety rodzinne, jednocześnie zwiększając zyski banków.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że instytucje finansowe nie robią wystarczająco dużo, aby podzielić się korzyściami z deponentami.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Rosnąca inflacja i podnoszenie stóp procentowych przez bank centralny sprawiają, że jest to bardzo opłacalne dla instytucji finansowych… niemożność dzielenia się tymi zyskami z obywatelem – takie zachowanie jest niedopuszczalne” – powiedział na konferencji prasowej.

Zapytany o to, jak rząd chciałby dać bankom wyższe oprocentowanie depozytów, Moraviki powiedział, że użyje „przymusu”, nie opisując tego.

W oświadczeniu wydanym po przemówieniu Morawieckiego Leszek Skiba, dyrektor naczelny kontrolowanego przez państwo dłużnika Pekao (PEO.WA), zapowiedział, że w najbliższych dniach podniesie oprocentowanie depozytów w agencji prasowej PAP i ogłosi szczegóły.

Moraviki zabrał głos po tym, jak rząd omówił ogłoszone w kwietniu plany pomocy kredytobiorcom dotkniętym rosnącymi oprocentowaniem, w tym ośmiomiesięczny płatny urlop w ciągu dwóch lat oraz dostęp do pomocy ze środków wpłacanych przez banki.

Powiedział, że całkowity koszt urlopu płatniczego dla banków wyniesie około 3 miliardów rupii (677,51 milionów dolarów).

READ  Druga porażka siatkówki-polskie ramię Japonia, Brazylia powstrzymuje Stany Zjednoczone

Powiedział, że fundusz wsparcia pożyczkobiorców wzrośnie z 600 milionów w 2022 i 2023 roku do około 2 miliardów slotów.

Fundusz wsparcia pożyczkobiorców, obecnie działający, jest dostępny przez trzy lata, a maksymalny miesięczny limit wynosi 2000 przedziałów.

Moraviki powtórzył, że zmieni się relacja między bankami WIBOR, która opiera się na większości polskich kredytów hipotecznych.

„Jeśli sektor bankowy tego nie zrobi, mamy gotowe rozwiązanie – kurs poloneza” – powiedział Moraviki. „Oznacza to dla Polaków oszczędności 1 miliarda slotów i koszty, które poniosą banki”.

Indeks giełdowy WIG Banki (.BNKI) wzrósł we wtorek o 0,2% o 1414 GMT.

(1 USD = 4,4280 Slodis)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Alana Charlischa, Anny Gopher, Pawła Florkiewicza; Montaż przez Marka Heinricha

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.