Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski rząd rozszerza strefę wyłączenia na granicy białoruskiej

Polski rząd zdecydował się rozszerzyć strefę zwolnienia na granicy z Białorusią, która została wprowadzona w odpowiedzi na kryzys, w którym próbowały przekroczyć dziesiątki tysięcy osób – głównie z Bliskiego Wschodu.

Od września zeszłego roku obowiązują ograniczenia uniemożliwiające obcokrajowcom wstęp na ten obszar bez specjalnego zezwolenia, w tym media i organizacje wolontariackie, najpierw jako stan wyjątkowy, a następnie po jego wygaśnięciu, nowo wprowadzony. Prawo.

Rząd przekonuje, że potrzebne są działania, aby zapewnić bezpieczeństwo granic. Ale organizacje praw człowieka argumentowały, że są zbyt surowe. Sąd Najwyższy w zeszłym miesiącu orzekł, że zakaz dziennikarzy narusza konstytucyjną wolność.

Zakaz mediów na granicy z Białorusią narusza wolność, orzekł polski Sąd Najwyższy

Obecne ograniczenia miały wygasnąć w przyszłym tygodniu, 1 marca. Ale opublikowany dziś przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych projekt rozporządzenia przedłuży je ponownie do 30 czerwca.

„W związku z tym, że próby przekroczenia granicy trwają, a incydenty w pobliżu granicy mogą zostać wykorzystane przez stronę białoruską do eskalacji kryzysu… uzasadnione jest wprowadzenie tymczasowego zakazu przebywania na granicy” ministerstwo cytowane w uzasadnieniu. Gazeta Wyborcza.

Stwierdza również, że „bariery techniczne i zabezpieczenia elektroniczne pomogą w dokończeniu prac budowlanych”. [system]”. Jest to nawiązanie do 350-milionowego ்லியன், 186-kilometrowego muru, który rząd buduje na granicy białoruskiej w odpowiedzi na kryzys migracyjny.

Partie opozycyjne chcą „szwajcarskich granic podobnych do sera”, mówi premier, odwiedzając nowy rządowy mur

Resort podkreślił też, że proponowane środki „zapewnią bezpieczeństwo żołnierzom” stacjonującym na wschodniej granicy Unii Europejskiej i NATO.

Polska od początku zeszłorocznego kryzysu opisywała planowane przez białoruski reżim skróty w ramach „hybrydowego” ataku na UE przy wsparciu Rosji.

Ponieważ kryzys osłabł od października ubiegłego roku – kiedy polska straż graniczna zarejestrowała 17 500 nielegalnych przekroczeń – kontynuowane są regularne próby przekroczenia granicy. W tym tygodniu po polskiej stronie znaleziono ciało Jemeńczyka – czternasty odnotowany zgon od początku kryzysu.

Ciało Jemeńczyka znaleziono na bagnach na granicy polsko-białoruskiej

Ograniczenia te dotyczą obszaru pojednania 183 gmin na granicy. Zwolnieni z zakazu są ci, którzy mieszkają i pracują w okolicy; Służby ratownicze i weterani; Oraz osoby „manipulujące sprawami urzędowymi lub uczestniczące w kulcie religijnym”.

READ  Stany Zjednoczone i Polska prowadzą rozmowy w sprawie dostaw samolotów z czasów sowieckich na Ukrainę

Wszyscy inni, w tym dziennikarze czy pomocnicy, będą wpuszczani tylko za specjalnym zezwoleniem i będą pod opieką straży granicznej w czasie ich przybycia.

Sondaże wykazały, że większość Polaków popiera reakcję rządu na kryzys graniczny, ale większość uważa, że ​​grupy humanitarne i media powinny mieć dostęp do tego obszaru.

Źródło zdjęcia głównego: Agnieszka Sadovska / Agenza Vyborza.pl