Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski rząd proponuje złagodzenie ograniczeń aborcyjnych  Krajowy

Polski rząd proponuje złagodzenie ograniczeń aborcyjnych Krajowy

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że jego rząd zaproponuje legislację liberalizującą niemal całkowity zakaz aborcji i złagodzącą ograniczenia dotyczące tabletek antykoncepcyjnych, co, jeśli zostanie przyjęte, znacząco odwróci politykę poprzedniej administracji.

Jednak obie ustawy czekają w parlamencie żmudny spór i nie jest jasne, czy zyskają wystarczające poparcie, aby je uchwalić. Nawet gdyby tak się stało, możliwe jest, że konserwatywny prezydent sprzymierzony z prawicowymi populistami mógłby zawetować te ustawy.

W Polsce doszło do ograniczenia praw reprodukcyjnych kobiet podczas ośmioletnich rządów konserwatywnej partii PiS, wraz z zaostrzeniem dostępu do aborcji, zapłodnienia in vitro (IVF) i antykoncepcji awaryjnej.

W październikowych wyborach prounijna koalicja przejęła władzę od Partii Prawo i Sprawiedliwość w związku z obietnicami liberalizacji prawa aborcyjnego w kraju, w którym kwestia ta wywołała masowe protesty.

Tusk powiedział dziennikarzom: „Jesteśmy gotowi w nadchodzących godzinach przedstawić parlamentowi projekt ustawy o legalnej i bezpiecznej aborcji do dwunastego tygodnia”.

Dwie z trzech grup politycznych tworzących jego koalicję – Lewica i Koalicja Obywatelska pod przewodnictwem byłego przewodniczącego Rady Europejskiej Tuska – są zainteresowane liberalizacją aborcji w swoich programach.

Jednak trzeci członek koalicji, centrowa Partia Trzeciej Drogi, nie wyraziła formalnie swojego stanowiska w tej sprawie i nie jest pewne, czy jej prawodawcy poprą ustawę.

Nie wyznaczono daty głosowania w parlamencie nad obydwoma propozycjami, ale organizacje praw kobiet wezwały prawodawców do szybkiego działania w ich sprawie.

„Wiemy, że legislacyjna droga do realizacji społecznego zapotrzebowania na legalną, bezpieczną i bezpłatną aborcję jest wciąż w powijakach” – stwierdziła w oświadczeniu Agnieszka Chiriderica z organizacji non-profit Women's Strike.

Zaapelowała o „wiarygodną, ​​pozbawioną uprzedzeń i uczciwą pracę parlamentarną nad tymi ważnymi projektami”.

– „Najwyższy czas” –

Posunięcie rządu Tuska oznacza, że ​​w parlamencie pojawią się cztery ustawy mające na celu liberalizację przerywania ciąży, po dwóch propozycjach zgłoszonych przez Partię Lewicy w listopadzie. Poprzednie dwa rachunki nie zostały zaliczone.

READ  Polska zabezpiecza inwestorów polskich i inwestorów z innych krajów zainteresowanych odbudową Ukrainy

Ustawodawstwo ułatwiające dostęp do aborcji stanowiłoby poważny sprzeciw wobec polityki niedawnego prawicowego rządu.

Aborcja w kraju z większością katolicką jest obecnie legalna tylko wtedy, gdy ciąża jest wynikiem napaści na tle seksualnym lub kazirodztwa albo zagraża życiu lub zdrowiu matki.

Jednak według grup praw kobiet dziesiątki tysięcy kobiet przerywa ciążę w domu, stosując zakazane pigułki aborcyjne lub podróżując za granicę.

Tusk ogłosił wcześniej w środę plany złagodzenia ograniczeń dotyczących tabletek antykoncepcyjnych, które poprzedni rząd przepisywał wyłącznie na receptę.

Tusk powiedział, że propozycja, której celem jest zapewnienie dostępu do tabletek antykoncepcyjnych bez recepty od 15. roku życia, zostanie przesłana do parlamentu.

„Już czas” – powiedziała polskiej agencji prasowej Antonina Lewandowska z organizacji praw kobiet Federa, nazywając ogłoszenie „pierwszym krokiem w bardzo długim maratonie” na rzecz zmiany prawa.

Dodała: „To nie jest rewolucyjna decyzja na szczeblu europejskim, a po prostu spełnienie standardów i absolutnego minimum”.

W związku z zakazem aborcji wspomaganej w Polsce aktywistkom i lekarzom pomagającym kobietom poddać się zabiegowi grozi kara więzienia.

W marcu 2023 r. działaczka Justyna Wiederzyńska została skazana za dostarczanie kobietom w ciąży tabletek aborcyjnych – to pierwsza tego typu sprawa. Została skazana na prace społeczne.

mmp/rl