Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Northland Orlen pozyskał 5,2 miliarda dolarów kanadyjskich na polską morską farmę wiatrową o mocy 1,1 GW

Northland Orlen pozyskał 5,2 miliarda dolarów kanadyjskich na polską morską farmę wiatrową o mocy 1,1 GW

Northland Power i partner Orlen podpisali umowę kredytową na projekt morskiej energetyki wiatrowej o mocy 1,1 GW w regionie bałtyckim w Polsce.

BKN Orlen/Ilustracja

Umowa zapewnia równowartość 5,2 miliarda dolarów kanadyjskich (około 3,6 miliarda euro) ekologicznego finansowania bez regresu, zgodnego z ramami zielonego finansowania Northland obejmującymi budowę przez 20 lat.

Northland Power podał, że finansowanie stanowi 80 procent oczekiwanych całkowitych kosztów kapitałowych Baltic Power wynoszących 6,5 miliarda dolarów kanadyjskich (z uwzględnieniem kosztów awaryjnych).

Finansowanie projektu bez regresu zostanie zapewnione przez 25 międzynarodowych i lokalnych banków komercyjnych, kilku podmiotów zajmujących się kredytami eksportowymi oraz agencje wielostronne.

Pozostały kapitał zostanie wniesiony przez partnerów deweloperskich po zamknięciu finansowym i został już zabezpieczony, twierdzi Northland Power.

„Pomimo niedawnych wyzwań stojących przed sektorem morskiej energii wiatrowej na niektórych rynkach, Northland w dalszym ciągu znajduje sposób na rozwój dużych projektów morskiej energii wiatrowej o atrakcyjnej ekonomice”. Powiedział Mike'a Crowleyaprezes i dyrektor generalny Northland.

Northland wspólnie z Orlenem rozwija Baltic Power od momentu nabycia 49% udziałów w tej lokalizacji w 2021 roku.

Może Ci się spodobać

Inwestycja zlokalizowana jest na Morzu Bałtyckim, około 22 km od polskiego wybrzeża, w pobliżu Plaży Wydm Lubiatowskich.

Northland Power poinformował, że uzyskano główne pozwolenia na budowę i wszystkie pozwolenia środowiskowe, rozpoczęto prace budowlane i rozpoczęto produkcję niektórych kluczowych komponentów.

Deweloper również to dodał Zamknięcie finansowe spodziewane jest w nadchodzących dniach.

„Po uruchomieniu Baltic Power będzie czwartym projektem morskiej energetyki wiatrowej Northland w Europie i zapewni skorygowaną EBITDA oraz wolne przepływy pieniężne naszej firmie i naszym akcjonariuszom.” Powiedział Pauline Al-Yamchandanidyrektor finansowy Northland.

Morska farma wiatrowa na Bałtyku ma rozpocząć działalność komercyjną w 2026 roku i co roku przez ponad 25 lat będzie zaopatrywać w energię odnawialną ponad 1,5 mln polskich gospodarstw domowych.

READ  Raport z badań rozwoju rynku obuwia w Polsce [2023-2030] | 110 stron

Zareklamuj się na OFFSHOREWIND.BIZ

Dotrzyj do docelowej grupy odbiorców jednym ruchem! OffshoreWIND.biz jest codziennie czytany przez tysiące profesjonalistów zajmujących się morską energetyką wiatrową.

Śledź offshoreWIND.biz na:

Uwaga: oryginalny artykuł został zmodyfikowany.