Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski parlament omawia śledztwo prowadzone przez Reuters w sprawie zarzutów o niewłaściwe postępowanie rządu PiS

Polski parlament omawia śledztwo prowadzone przez Reuters w sprawie zarzutów o niewłaściwe postępowanie rządu PiS

Reutera

Opublikowano 28 listopada 2023 o 14:53

Zaktualizowano 28 listopada 2023 o 15:25

WARSZAWA (Reuters) – We wtorek polski parlament omawiał utworzenie trzech komisji, które mają zbadać zarzuty o nadużycia w ciągu ośmiu lat sprawowania władzy przez nacjonalistyczną Partię Prawo i Sprawiedliwość.

Koalicja partii prounijnych, która prawdopodobnie przejmie władzę po październikowych wyborach, zapowiedział pociągnięcie legislatorów PiS do odpowiedzialności w związku z oskarżeniami o niewłaściwe wykorzystanie środków publicznych, korupcję w zakresie przydzielania wiz i atakowanie przeciwników politycznych za pomocą oprogramowania szpiegującego.

Ponieważ przeciwnicy PiS zyskają większość, w środę Parlament prawie na pewno zagłosuje za utworzeniem komisji.

Partia Prawo i Sprawiedliwość odrzuca oskarżenia o niewłaściwe postępowanie i twierdzi, że tworzenie komisji byłoby jedynie teatrem politycznym, odwracającym uwagę legislatorów od ważniejszych kwestii.

Spiker parlamentu Simon Holonia powiedział na konferencji prasowej: „Powoływanie komisji śledczych jest złożone i zajmie trochę czasu”. „Mam nadzieję, że uda nam się utworzyć jedną komisję do końca roku, ale proces ten musi rozpocząć się już dziś” – dodał.

Jedna z komisji zajmie się podejmowanymi przez rząd PiS próbami zorganizowania wyborów prezydenckich w 2020 r., w szczytowym momencie pandemii Covid-19, wyłącznie z wykorzystaniem głosów korespondencyjnych. Plany się nie powiodły, a Najwyższa Izba Kontroli oszacowała koszty, jakie poniosą podatnicy na ponad 76 mln zł (19,17 mln dolarów).

Druga komisja zajmie się oskarżeniami, jakoby Prawo i Sprawiedliwość wykorzystywało oprogramowanie szpiegowskie Pegasus do włamań do telefonów przeciwników politycznych. Trzecia sekcja zbada zarzuty, jakoby rząd był współwinny systemu, w którym migranci otrzymywali wizy bez odpowiedniej weryfikacji, po opłaceniu pośredników.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda złożył zaprzysiężenie w rządzie PiS pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego, ale administracja ta potrwa prawdopodobnie tylko dwa tygodnie.

Po tym czasie czeka go wotum zaufania, które prawdopodobnie przegra, bo mimo że jest największą pojedynczą partią, brakuje jej większości, a wszystkie inne partie wykluczyły współpracę z nim.

READ  Polski lider ma pytania o terminy zakupu obligacji

(1 dolar = 3,9642 złotego)

Pobierz aplikację

Dołącz do milionów ludzi, którzy są na bieżąco z światowymi rynkami finansowymi dzięki Investing.com.

Pobierz teraz