Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski lider ma pytania o terminy zakupu obligacji

WARSZAWA, Polska (AP) – W środę premier RP spotkał się z pytaniami o zakup polskich obligacji skarbowych o wartości 4,6 mln zł (ponad 1 mln USD), wśród wątpliwości, że dokonuje inwestycji, która tradycyjnie zapewniała ochronę przed inflacją w czasie, gdy władze były oficjalnie powiedzenie. Ryzyko inflacji było niskie.

Posłowie opozycji zażądali od premiera Mateusza Morawieckiego wyjaśnienia, czy kupił obligacje w 2021 roku, wiedząc, że mimo oświadczeń rządu nadciąga wysoka inflacja.

Ceny w maju wzrosły o około 14% w porównaniu z rokiem ubiegłym, obniżając standard życia zwykłych Polaków. W szczególności wzrosły koszty energii, a oprocentowanie kredytów hipotecznych rośnie, a bank centralny znacznie bardziej podniósł oprocentowanie kredytów niż depozytów.


Donald Tusk, lider głównej partii opozycyjnej, powiedział, że w działaniach Morawieckiego, który przez lata pełnił funkcję prezesa dużego banku w Polsce, było coś „niesłychanie niemoralnego”.

Kilka miesięcy temu nie powiedział Polakom, że będzie inflacja. „Zadbał o siebie i kupił obligacje skarbowe, które chronią jego pieniądze przed inflacją” – powiedział w tym tygodniu Tusk, lider prorynkowej platformy obywatelskiej.

Morawiecki zapowiedział zakup obligacji w obowiązkowym rocznym sprawozdaniu finansowym.