Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski minister powiedział, że rafineria Lotus przerabia ropę dla niemieckiej firmy Lyon

Polski minister powiedział, że rafineria Lotus przerabia ropę dla niemieckiej firmy Lyon

Zdjęcie logo Lotosu, polskiej rafinerii ropy naftowej, na stacji benzynowej w Warszawie, 25 kwietnia 2019 r. REUTERS/Kacper Pempel/File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA (Reuters) – Polska rafineria w Gdańsku, należąca do polskiej Groupa Lotus, przetwarza ropę dla niemieckiej rafinerii Total Energy Leona, aby pomóc zachodniemu sąsiadowi zaprzestać korzystania z rosyjskiej ropy, powiedział polski minister klimatu.

Pod presją zmniejszenia swojej zależności od rosyjskiej energii w następstwie inwazji Moskwy na Ukrainę, Niemcy powiedziały, że do końca roku mogą odstawić rosyjską ropę. W ubiegłym miesiącu niemiecki minister gospodarki Robert Habeck powiedział podczas wizyty w Warszawie, że ma nadzieję, że w ciągu kilku dni jego kraj znajdzie alternatywę dla rosyjskiej ropy. „Prowadzimy bardzo intensywny dialog, aby wesprzeć niemieckie wysiłki dywersyfikacyjne” – powiedziała w piątek polska minister klimatu Anna Moskowa. „Rafineria Gdańska przerabia już ropę dla Rafinerii Leona, gdzie może przerabiać wiele różnych gatunków ropy naftowej”. Komisja Europejska zaproponowała w tym tygodniu rosyjskie embargo na ropę, które wejdzie w życie w ciągu sześciu miesięcy. Czytaj więcej

Moskowa powiedziała, że ​​Polska i Niemcy prowadzą rozmowy w celu skoordynowania i zintegrowania operacji rafineryjnych i dostaw ropy naftowej obu krajów, aby uniezależnić się od dostaw ropy z Rosji. „Niemcy otrzymają wszelkie wsparcie, jakiego od nas oczekują” – powiedział Muskoa.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Prawdopodobnie także niemieckie rafinerie wykorzystają część mocy w Naftoporcie, polskim terminalu naftowym w Gdańsku nad Morzem Bałtyckim.

Terminal, podłączony do systemu rurociągów, który umożliwia transport ropy przez Polskę do Niemiec, ma przepustowość 36 mln ton ropy rocznie, co przekracza potrzeby polskich rafinerii, które przerabiają około 27 mln ton rocznie.

READ  Próbki pasty do butów tracą trochę blasku | Praca

„Naftoport ma pewien potencjał do zwiększenia dostaw do niemieckich partnerów w oparciu o istniejące umowy” – powiedział w e-mailu rzecznik PERN, państwowego operatora rurociągów naftowych w Polsce. PERN jest większościowym właścicielem Naftoportu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdawczość Marka Strzeleckiego; Redakcja Elaine Hardcastle)

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.