Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski biznes robi furorę w Cannes

Polski biznes robi furorę w Cannes

Polski przemysł filmowy zrobi furorę w Cannes w tym roku, a w planach jest wiele ekscytujących projektów. Jednym z najbardziej wyczekiwanych filmów jest „Strefa zainteresowania” Jonathana Glazera, dramat o Holokauście na podstawie powieści Martina Amisa. Film, który jest pierwszym Glazerem od prawie dekady, z pewnością będzie jednym z najgłośniejszych filmów festiwalu.

Innym godnym uwagi filmem był „Z tyłu” Maćka Hamili, film dokumentalny, którego akcja toczy się w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Film opowiada o grupie Ukraińców, którzy szukają bezpieczeństwa i tymczasowego azylu w ciężarówce, przemierzając rozdarty wojną kraj.

„Zielona granica” Agnieszki Holland opowiada historię rodziny syryjskich uchodźców, nauczyciela angielskiego z Afganistanu i młodego strażnika granicznego, którzy spotykają się na polsko-białoruskiej granicy w czasie kryzysu humanitarnego. Film jest najnowszym dziełem Hollanda i zapowiada się na potężną eksplorację doświadczeń uchodźców.

Dwie siostry w reżyserii Łukasza Karwowskiego to film drogi, w którym dwie siostry podróżują z Polski na Ukrainę, by przywieźć do domu rannego ojca. Film został wybrany przez program w Tallinie Black Nights Goes to Cannes i z pewnością będzie wielkim hitem wśród widzów.

„Minghun” Jana P. Matuszyńskiego jest kontynuacją jego selekcji do konkursu strzeleckiego „Leave No Trace”. Film opowiada historię Polaka, który po stracie córki dołącza do teścia, by odprawić chiński rytuał Menghun. Oboje wyruszają w emocjonalną podróż, która zapowiada się wzruszająca i poruszająca.

— O Gevalt! to niecodzienna komedia muzyczna o XIX-wiecznej trupie teatralnej, która budzi się 200 lat później pośród pandemii COVID. Zapowiadany jako pierwszy polski film od 1939 roku, w którym występują postacie mówiące w jidysz, film zapowiada się na wyjątkowe i zabawne przeżycie.

„Symetria wyspy” Anny Kazyjak oparta jest na części „Podróży” noblistki Olgi Tokarczuk. Film opowiada historię mężczyzny w średnim wieku, którego żona i syn zaginęli na wakacjach za granicą, co prowadzi go do poszukiwania odpowiedzi. Podczas śledztwa wszyscy wokół niego stają się potencjalnymi podejrzanymi.

READ  W jaki sposób organizacja wzajemnej pomocy wspiera ukraińskich uchodźców?

Obsesja Tadeusza Łysiaka to thriller psychologiczny o małżeństwie, którego życie wywraca się do góry nogami po zniknięciu 10-letniej córki. Mąż podejrzewa, że ​​jego żona może być odpowiedzialna, co prowadzi do pełnego napięcia i niepokoju badania poczucia winy i podejrzeń.

Czarna Madonna Łukasza Rondudy opowiada historię czarnoskórego generała Legionów Polskich wysłanego przez Napoleona do stłumienia powstania byłych niewolników na Haiti. Film porusza tematy tożsamości, wiary i wolności, łącząc polskie romantyczne wierzenia o duchach z haitańskimi opowieściami voodoo.

Wreszcie „Nie miałeś tu być” Kuby Michalczuka śledzi losy Ryfki, zmagającej się z problemami 17-latki, która niespodziewanie spotyka się z ojcem, z którym była w separacji. Pomimo początkowej niechęci, wkrótce dowiadują się, że łączy ich więcej, niż myśleli. Film zapowiada się na wzruszającą opowieść o rodzinie i więzi.

Ogólnie rzecz biorąc, polski przemysł filmowy zrobi duże wrażenie w tym roku w Cannes dzięki różnorodnej gamie filmów poruszających ważne tematy i opowiadających fascynujące historie. Od dramatów o Holokauście, przez filmy drogi, po thrillery psychologiczne — w tej ekscytującej kolekcji każdy znajdzie coś dla siebie.