Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska zaprzecza zarzutom „politycznego” używania oprogramowania szpiegującego

Polska we wtorek odrzuciła zarzuty, że Pegasus wykorzystywał oprogramowanie szpiegowskie do celów politycznych, mówiąc, że celował w nie czołowy prawnik przeciwny obecnemu rządowi.

– Pogląd, że polskie służby wykorzystywały metody operacyjne do celów politycznych, jest nieuzasadniony – powiedział Stanislav Zarin, rzecznik resortu służb specjalnych.

Roman Gierdich, prawnik zaangażowany w kilka spraw przeciwko rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), powiedział Gazette Viborza, że ​​Polska używa programów szpiegujących do „walki z antydemokracją”.

„Stosowanie tego rodzaju programu do walki z opozycją całkowicie eliminuje sens demokratycznych wyborów” – powiedział, wyjaśniając, że oprogramowanie szpiegujące było wykorzystywane przed wyborami w 2019 roku.

Ewa Wrzosek, prawniczka i działaczka opozycji, powiedziała, że ​​użyto przeciwko niemu oprogramowania szpiegującego. Dodał, że został ostrzeżony przez Apple.

Citizen Lab, kanadyjski organ nadzorujący cyberbezpieczeństwo, potwierdził, że widział użycie Pegasusa przeciwko Giertychowi i Wrzoskowi.

„Przeprowadziliśmy te dochodzenia i potwierdziliśmy dwóm wymienionym osobom, że były wielokrotnie infekowane oprogramowaniem szpiegującym Pegasus” – powiedział AFP John Scott Railton, starszy badacz w Citizen Laboratory.

– Kontrowersyjne oprogramowanie szpiegujące –

Smartfony zainfekowane Pegasusem są w zasadzie przekształcane w kieszonkowe urządzenia szpiegowskie, które umożliwiają użytkownikowi odczytywanie wiadomości docelowych, przeglądanie ich zdjęć, śledzenie ich lokalizacji i obsługę aparatu bez jego wiedzy.

W 2019 roku polski kanał TVN poinformował, że krajowa agencja antykorupcyjna wydała 7,6 mln euro (8,6 mln dolarów) na oprogramowanie szpiegujące do telefonów.

Jarin powiedział we wtorek, że środki „kontroli operacyjnej” zostały przeprowadzone dopiero po uzyskaniu zgody prokuratora generalnego i nakazu sądowego.

Nie potwierdził ani nie zaprzeczył, czy Polska używała Pegaza.

Grupa NSO, izraelski właściciel Pegasusa, powiedział AFP, że „sprzedawany jest tylko organom ścigania, które używają tych systemów na podstawie nakazów do walki z przestępcami, terrorystami i korupcją”.

READ  Wreszcie recesja przeciwko najgorszemu rządowi w Europie Wschodniej

Rzecznik AFP powiedział: „Jeżeli demokratyczne państwo postępuje zgodnie z legalną i właściwą procedurą i używa narzędzi do prowadzenia śledztwa w sprawie osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa, nie będzie to w żaden sposób uznane za nadużycie takich narzędzi”.

Na początku tego roku Węgry zostały wymienione jako jedyny potencjalny użytkownik federacji wywiadowczej Pegasus jako kraj UE, z setkami docelowych dziennikarzy, prawników i innych osób publicznych.

Lajos Kosa, wysoki rangą urzędnik w rządzącym na Węgrzech Fideszu, potwierdził w zeszłym miesiącu, że kraj korzystał z oprogramowania.

W niedawnym przypadku biznesowym firma Apple pozwała w zeszłym miesiącu izraelskiego producenta oprogramowania szpiegującego za próbę uniemożliwienia grupie NSO zaatakowania ponad miliarda iPhone’ów będących w obiegu.

NSO konsekwentnie nie popełnia błędów i chroni korzystanie ze swojego oprogramowania.

bur-dt / jj