Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska wykryła nad swoją przestrzenią powietrzną obiekt z Białorusi, prawdopodobnie balon obserwacyjny

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że wykryło obiekt w polskiej przestrzeni powietrznej lecący z kierunku Białorusi i może to być balon obserwacyjny.

WARSZAWA, Polska — polskie ministerstwo obrony poinformowało w sobotę, że zauważyło obiekt w polskiej przestrzeni powietrznej lecący z kierunku Białorusi, który uważa za balon obserwacyjny.

Ministerstwo poinformowało na Twitterze, że kontakt radarowy z obiektem został utracony w pobliżu miasta Rybin w centralnej Polsce, 143 km (89) na północny zachód od Warszawy.

Ministerstwo poinformowało, że w celu poszukiwania obiektu wysłano regionalne siły bezpieczeństwa.

W listopadzie dwóch Polaków zginęło, gdy pocisk wylądował we wschodniej Polsce. Zachodni urzędnicy powiedzieli, że uważają, że ukraiński pocisk obrony powietrznej zabłądził, gdy ukraińskie siły powietrzne próbowały odeprzeć rosyjski atak na dużą skalę.

Polscy urzędnicy wojskowi i polityczni stoją w obliczu pytań dotyczących innego obiektu, który wylądował na terytorium Polski w grudniu, ale został przypadkowo odkryty w kwietniu przez cywila jadącego konno w lesie.

Kwestia ta rodzi pytania o postępowanie władz z jej obroną powietrzną w obliczu nowych zagrożeń, jakie stworzyła wojna na Ukrainie.

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki zostali poinformowani o grudniowym wtargnięciu w przestrzeń powietrzną dopiero pod koniec kwietnia.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, agencja doradzająca prezydentowi w sprawach bezpieczeństwa i obrony, poinformowało w piątek, że 26 kwietnia jego przewodniczący Jacek Siviera i Duda zostali poinformowani o obiekcie, który według Biura „może być rosyjskim pociskiem manewrującym”. ”. ”.

Urzędnicy powiedzieli, że na miejscu, w którym znaleziono obiekt powietrzny, nie znaleziono śladów materiałów wybuchowych.

READ  Hadley jest trenerem personalnym pomagającym Ukraińcom w Polsce

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w tym tygodniu obwinił dowódcę operacyjnego Sił Zbrojnych o niewłaściwe przekazanie materiału przywódcom politycznym. Dowódcy armii sprzeciwili się temu żądaniu, twierdząc, że muszą oni właściwie wykonywać swoje obowiązki.

Polityczne partie opozycyjne domagają się impeachmentu Błaszczaka w tej sprawie.