Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska wycofuje swój „antyeuropejski” wniosek na Biennale w Wenecji

Polska wycofuje swój „antyeuropejski” wniosek na Biennale w Wenecji

Wykluczony artysta nazwał to posunięcie „cenzurą”.

grupa otwarta, Powtórz to po tym jak to powiem (2022) Widok instalacji w Galerii Labrinth, Lublin, Polska. Foto: Bartoś Górka i Emilia Lipa.

Nowy rząd Polski kontrowersyjnie wycofał swój wniosek dotyczący pawilonu narodowego na tegoroczne Biennale w Wenecji, organizowane przez poprzednią prawicowo-populistyczną partię rządzącą Prawo i Sprawiedliwość. Zamiast tego teraz Polsko-Ukraiński Kolektyw Artystyczny pokaże wideo performance Grupy Otwartej.

Poprzedni plan pawilonu Polski przewidywał wystawę pt. „Polskie ćwiczenia w światowej tragedii: między Niemcami a Rosją”.Malarz Ignacy Czwartos. Jego obrazy przywołują na myśl Niemcy i Rosję, szczegółowo opisując różne złe zachowania Polski na przestrzeni historii nowożytnej. Jeden z obrazów przedstawia byłą kanclerz Niemiec Angelę Merkel i Władimira Putina połączonych krzyżem św. Andrzeja w kształcie swastyki.

Polska krytyczka sztuki Karolina Blinta określiła wystawę jako „manifest antyeuropejski”. Opiekun, a jego nacjonalistyczny ton był powszechnie uważany za wykraczający poza nadrzędny temat Bipannal, jakim jest „cudzoziemcy na całym świecie”. Mówili nawet jurorzy, którzy nominowali Czwartosa Gazeta artystyczna Poddanie wskazuje na odwrót do „państwa o wąskich horyzontach, ideologicznie paranoicznego i nieśmiałego”.

Widok instalacji wystawy „Malarz klęczał podczas malowania” Ignacego Quartosa w Galerii Narodowej Jacta w Warszawie. Fot. Juliusz Sokołowski, dzięki uprzejmości Zachęty Narodowej Galerii Sztuki.

Partia Prawo i Sprawiedliwość ogłosiła utworzenie pawilonu 31 października, w ostatnich tygodniach swoich ośmioletnich rządów. Straciła większość głosów w przełomowych wyborach parlamentarnych 15 października, w wyniku których ostatecznie utworzyła się koalicja trzech partii opozycyjnych, a nowym centrowym premierem został Donald Tusk (wcześniej sprawował tę funkcję w latach 2007–2014).

Bartłomiej Sienkiewicz, nowy minister kultury, nie tracił czasu Wycofanie zgłoszeniaZamiast tego zdecydowałem się skierować uwagę na opcję tworzenia kopii zapasowych Powtórz to po tym jak to powiem Przez Komitet Otwarty Ukraińskiego Kolektywu Artystycznego. W tym performansie wideo z instalacją w stylu karaoke ukraińscy uchodźcy dzielą się swoimi doświadczeniami z wojny Rosji z Ukrainą poprzez dialog ustny i zagłuszanie publiczności dźwiękami ostrzału, wystrzałów i syren nalotów.

mówi Gazeta artystycznaCzwartos nazwał to posunięcie aktem „cenzury”. „Ten projekt reprezentuje także dzisiaj, przede wszystkim brutalny atak Putina na Ukrainę” – dodał. „To nie jest projekt antyeuropejski, ale raczej odnosi się do sił, które niszczyły Europę w przeszłości i dziś”.

Sienkiewicz zwolnił prawicowego malarza Janusza Janowskiego ze stanowiska dyrektora Narodowej Galerii Sztuki Jagda i zastąpił go byłą zastępcą dyrektora Justyną Markiewicz. Zachęta to najważniejsze muzeum sztuki współczesnej w Polsce, którego dyrektor nadzoruje udział Polski w Wenecji. Pierwotnie Swartos został wybrany z rekomendacji Janowskiego na podstawie wystawy, na którą wziął udział kilka miesięcy wcześniej w Jazetcie.

Sprawdź stale aktualizowaną listę wszystkich pawilonów narodowych, które będą prezentowane na 60. Biennale w Wenecji od 20 kwietnia do 24 listopada 2024 r.

Bardziej popularne historie:

Artyści, których warto zobaczyć w tym miesiącu: 10 wystaw indywidualnych w galeriach do zobaczenia w Nowym Jorku przed końcem roku

Specjalne świąteczne rytuały handlarzy dziełami sztuki Cristiny i Emmanuela Di Donny

Stephanie Heinze maluje światy niejednoznaczne. Kolekcjonerzy mają obsesję

Inspektor Schachter odkrywa zarzuty dotyczące najnowszego skandalu w świecie sztuki – i to jest bzdura

Archeolodzy uważają odkrycie 27 000-letniej piramidy za błędne

Zataczający się spór prawny pomiędzy Yvesem Bouvierem a Dmitrijem Rybolovlevem wreszcie dobiegł końca

Podążaj dalej Wiadomości z Artnetu Na Facebooku:

Chcesz pozostać w świecie sztuki? Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najświeższe informacje, otwierające oczy wywiady i szczegółowe recenzje, które popychają rozmowę.

READ  Przejrzystość jest kluczem do inwestycji. Polska z zadowoleniem przyjmuje demokratyczne reformy rządu Armenii