Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska tworzy komisję śledczą w sprawie wykorzystania Pegasusa przez poprzedni rząd – Jurist

Polska tworzy komisję śledczą w sprawie wykorzystania Pegasusa przez poprzedni rząd – Jurist

Polski parlament było ustawione W poniedziałek komisja śledcza zebrała się po raz pierwszy, aby zbadać nielegalne wykorzystanie oprogramowania szpiegującego Pegasus przez członków poprzedniego rządzącego rządu i urzędników państwowych, w tym policję i innych urzędników finansowych.

Nowo utworzona komisja ma wyłącznie za zadanie badanie „legalności, regulacji i zakresu działań operacyjnych i szpiegowskich prowadzonych między innymi” przez różne agencje rządowe i inne organizacje kierowane przez rząd zaangażowane w wykorzystywanie oprogramowania szpiegującego przeciwko swojemu państwu. Przeciwnicy. Zdaniem komisji okres próbny trwa od 16 listopada 2015 r. do 20 listopada 2023 r.

Komisja zaprosi ważne osobistości Bravo i Spravitlivos (PIS), który utworzył poprzedni rząd, Według Polska Agencja Prasowa (PPA), państwowa agencja medialna. PPA zauważyła także, że kluczowymi postaciami byli „Jarosław Kaczyński, lider PiS, Zbigniew Ziobara, ówczesny minister sprawiedliwości i prokurator generalny, były minister spraw wewnętrznych i jego zastępca”. Grupa ręczy za używanie oprogramowania szpiegującego przez urzędników państwowych; Oblicza jednak wielkość jego wykorzystania. Przewodniczący Sroka Magdalena Przewodniczący Komitetu.

Citizen Lab, laboratorium badawcze non-profit na Uniwersytecie w Toronto, prowadzone Dochodzenia w sprawie wykorzystania izraelskiego oprogramowania szpiegującego Pegasus przez kilka rządów były wymierzone przeciwko urzędnikom i przywódcom rządu opozycji, a także dziennikarzom i niezależnym organizacjom. Polska była jednym z krajów, w których zaatakowano oprogramowanie szpiegowskie Pegasus należące do NSO Group.

Jednak Kaczyński, ostatni rządzący szef rządu, potwierdził, że jego rząd korzystał z Pegasusa, ale odrzucił oskarżenia o używanie oprogramowania szpiegującego przeciwko urzędnikom państwowym i innym grupom społeczeństwa. W zeszłym tygodniu powiedział: „To wszystko jest na najwyższym poziomie… ePolska była bardziej nastawiona na interes narodowy, na potrzeby służb bezpieczeństwa w zakresie zwalczania przestępczości i wywiadu.

Amnesty International również to zrobiła Pewny siebie Zaangażowanie rządu w wykorzystywanie Pegasusa do własnych celów, atakowanie opozycji oraz łamanie krajowych przepisów ustawowych i wykonawczych, w szczególności przepisów dotyczących prywatności i interesów państwa.

READ  Modele wspierające ukraińskich uchodźców w Polsce