Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska szuka więcej funduszy unijnych na zakup broni dla Ukrainy, mówi premier

Polska szuka więcej funduszy unijnych na zakup broni dla Ukrainy, mówi premier

Premier Polski będzie zabiegał o dodatkowe fundusze UE na refinansowanie zakupów wojskowych dla Ukrainy przed czwartkowym szczytem UE w Brukseli.

„Polska otrzymała już 200 mln zł (42,6 mln euro) z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF) na refinansowanie zakupów broni dla Ukrainy” – powiedział dziennikarzom premier Mateusz Morawiecki.

„To ogromny fundusz, wart ponad 3 mld euro” – powiedział Morawiecki.

„Chcemy… w najbliższych tygodniach pozyskać dla Polski dodatkowe 240 mln euro, kolejny miliard złotych” – kontynuował Morawiecki, licząc na ogłoszenie wiadomości przed Wielkanocą.

Odnosząc się do sytuacji na Białorusi Morawiecki powiedział, że będzie to kolejny temat szczytu UE, ponieważ Białoruś „służy Rosji jako narzędzie do unikania sankcji”. Morawiecki ostrzegł również przed dalszymi sankcjami nałożonymi na Białoruś, jeśli reżim Alaksandra Łukaszenki będzie nadal przetrzymywał 1000 więźniów politycznych, w tym wielu Białorusinów polskiego pochodzenia.

Nielegalna imigracja będzie kolejnym tematem rozmów – dodał premier – To bardzo ważna sprawa dla krajów takich jak Polska, Białoruś czy Włochy, które mają problemy z nielegalnymi imigrantami z Afryki… Polska otrzymała już 200 mln euro i będzie się starać aby uzyskać więcej środków ze zrewidowanego budżetu UE”.


Źródło:

READ  Van Oord został wybrany jako preferowany wykonawca projektu morskiej energetyki wiatrowej w Polsce