Przy inflacji na najwyższym poziomie od ćwierć wieku Polacy nie tylko chcą zacisnąć pasa, ale także zwiększyć swoje dochody poprzez podniesienie płac, przejście do lepiej płatnej pracy, a w wielu przypadkach podjęcie drugiej pracy .
W nowo opublikowanym badaniu przeprowadzonym przez IBRiS dla Santander Consumer Bank, 17% Polaków twierdzi, że podjęło dodatkową pracę ze względu na rosnące koszty utrzymania. Tymczasem 13% twierdzi, że otrzymało podwyżkę, a 8% prosiło o podwyżkę, ale nie mogło jej otrzymać. A 9% przeniosło się do lepiej płatnej pracy.
Większość Polaków, 70%, odnotowała jednak pogorszenie swojej sytuacji finansowej w ubiegłym roku, wynika z badania Santander. To znacznie więcej niż 50% respondentów, którzy po raz ostatni przeprowadzili ankietę wiosną 2022 r.
Tylko 11% twierdzi, że poprawiło swoje finanse w tym roku, w porównaniu z 15% w zeszłym roku.
Najczęściej podawanym powodem niezadowolenia ludzi ze swojej sytuacji materialnej są rosnące ceny żywności, na które wskazuje 84% ankietowanych. Kolejne najczęściej zgłaszane skargi to taryfy i rachunki (67%) oraz koszty paliwa (48%).
Reakcje te są zgodne z wskaźnikami inflacji, które pokazują, że wzrost cen wynikał przede wszystkim ze wzrostu kosztów żywności, energii i transportu w ostatnich miesiącach. W lutym inflacja wzrosła do 18,4%, najwyższego poziomu od 1996 r., podczas gdy średnie płace wzrosły tylko o 13,6%.
Roczna inflacja osiągnęła w lutym 18,4%, najwyższy poziom od 1996 roku.
Ekonomiści uważają, że liczba ta osiągnie szczyt, a wzrost cen osłabnie w nadchodzących miesiącach.
Sprawdź także nasz raport: https://t.co/jQiEj7pqh7 pic.twitter.com/huAoyvCclS
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 15 marca 2023 r
Santander odkrył, że w obliczu rosnących kosztów Polacy chętniej wyjeżdżają na weekendy i wakacje (65%), ograniczają zużycie energii (64%) i szukają produktów w promocji (64%).
Na drugim końcu skali tylko 5% stwierdziło, że przestawiłoby się z samochodu na rower lub transport publiczny, podczas gdy 4% zainwestowałoby na giełdzie, a 3% wróciłoby do kupowania obligacji rządowych.
„Tylko 38% z nas [save money] Zwykle, ale być może jest to wynik kalkulacji, według której pieniędzy nie warto w tej chwili oszczędzać, bo szybko tracą na wartości” – napisał Santander.
Większość Polaków, bo 78%, nie oszczędza na emeryturę poza istniejącymi składkami, co jest niepokojące, biorąc pod uwagę kurczące się i starzejące się społeczeństwo Polski. „Jest to zdecydowanie kwestia, na którą musimy zwrócić większą uwagę” – powiedział bank.
Jedna czwarta Polaków nie ma żadnych oszczędności, a 35 proc. może ze swoich oszczędności przeżyć tylko miesiąc.
W czasie pandemii 52% nie było w stanie zwiększyć swoich oszczędności, a 61% ograniczyło wydatki. https://t.co/3tjz3B5ahG
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 21 stycznia 2021 r
Źródło głównego obrazu: Kai Pilger / Niesplash
Alicja Ptak jest starszą redaktorką i dziennikarką multimedialną w Notes from Poland. Wcześniej pracował w Reuters.
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
Why InsFollowPro.com is the Best Place to Buy Instagram Likes
Jak obstawiać baseball u Rabona bukmacher
W ślad za Łotwą, Polska rozważa wprowadzenie zakazu importu rosyjskiego, białoruskiego zboża – Euractive