Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Z badania wynika, że ​​rosnące koszty utrzymania skłoniły 17% Polaków do poszukiwania dodatkowej pracy

Z badania wynika, że ​​rosnące koszty utrzymania skłoniły 17% Polaków do poszukiwania dodatkowej pracy

Przy inflacji na najwyższym poziomie od ćwierć wieku Polacy nie tylko chcą zacisnąć pasa, ale także zwiększyć swoje dochody poprzez podniesienie płac, przejście do lepiej płatnej pracy, a w wielu przypadkach podjęcie drugiej pracy .

W nowo opublikowanym badaniu przeprowadzonym przez IBRiS dla Santander Consumer Bank, 17% Polaków twierdzi, że podjęło dodatkową pracę ze względu na rosnące koszty utrzymania. Tymczasem 13% twierdzi, że otrzymało podwyżkę, a 8% prosiło o podwyżkę, ale nie mogło jej otrzymać. A 9% przeniosło się do lepiej płatnej pracy.

Większość Polaków, 70%, odnotowała jednak pogorszenie swojej sytuacji finansowej w ubiegłym roku, wynika z badania Santander. To znacznie więcej niż 50% respondentów, którzy po raz ostatni przeprowadzili ankietę wiosną 2022 r.

Tylko 11% twierdzi, że poprawiło swoje finanse w tym roku, w porównaniu z 15% w zeszłym roku.

Najczęściej podawanym powodem niezadowolenia ludzi ze swojej sytuacji materialnej są rosnące ceny żywności, na które wskazuje 84% ankietowanych. Kolejne najczęściej zgłaszane skargi to taryfy i rachunki (67%) oraz koszty paliwa (48%).

Reakcje te są zgodne z wskaźnikami inflacji, które pokazują, że wzrost cen wynikał przede wszystkim ze wzrostu kosztów żywności, energii i transportu w ostatnich miesiącach. W lutym inflacja wzrosła do 18,4%, najwyższego poziomu od 1996 r., podczas gdy średnie płace wzrosły tylko o 13,6%.

Santander odkrył, że w obliczu rosnących kosztów Polacy chętniej wyjeżdżają na weekendy i wakacje (65%), ograniczają zużycie energii (64%) i szukają produktów w promocji (64%).

Na drugim końcu skali tylko 5% stwierdziło, że przestawiłoby się z samochodu na rower lub transport publiczny, podczas gdy 4% zainwestowałoby na giełdzie, a 3% wróciłoby do kupowania obligacji rządowych.

READ  Match Day 7 Live Blog: Tunezja, Australia przed Polską i Arabią Saudyjską

„Tylko 38% z nas [save money] Zwykle, ale być może jest to wynik kalkulacji, według której pieniędzy nie warto w tej chwili oszczędzać, bo szybko tracą na wartości” – napisał Santander.

Większość Polaków, bo 78%, nie oszczędza na emeryturę poza istniejącymi składkami, co jest niepokojące, biorąc pod uwagę kurczące się i starzejące się społeczeństwo Polski. „Jest to zdecydowanie kwestia, na którą musimy zwrócić większą uwagę” – powiedział bank.

Źródło głównego obrazu: Kai Pilger / Niesplash