Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska prosi o interwencję ONZ, aby ubezpieczyć Niemcy od szkód z II wojny światowej

Polska prosi o interwencję ONZ, aby ubezpieczyć Niemcy od szkód z II wojny światowej


Wiceminister spraw zagranicznych Polski powiedział, że Polska wystąpiła o interwencję ONZ w sprawie reparacji wojennych z Niemcami.

„System ONZ dostarcza narzędzi dialogu, a także informowania społeczności międzynarodowej o rozmiarach szkód wyrządzonych przez niemiecką agresję i okupację w czasie wojny i Polska zamierza z nich korzystać” – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Molarczyk. — poinformowała we wtorek nowa chińska agencja informacyjna (Xinhua).

Później tego dnia Molarczyk zamieścił na Twitterze zdjęcie listu do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

1 września 2022 r. polski rząd przedstawił raport szczegółowo opisujący straty materialne, jakie Polska poniosła podczas II wojny światowej, wraz z zobowiązaniem do żądania od Niemiec pieniędzy z tytułu reparacji w wysokości 6,2 bln zł (1,4 bln USD). 3 października 2022 r. polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych skierowało do Niemiec notę ​​dyplomatyczną z żądaniem naprawienia szkody.

We wtorek niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiedziało na notę ​​w sprawie reparacji za II wojnę światową, mówiąc, że „sprawa pozostaje zamknięta”. Molarczyk powiedział, że świadczy to o „lekceważącym stosunku” do Polski i jej mieszkańców.

– Jans

int/sza

(Tylko tytuł i obraz tego raportu mogły zostać przerobione przez zespół Business Standard; reszta treści jest generowana automatycznie z udostępnionego źródła).


READ  Komisja: Niektóre kraje UE nie dotrzymają kwietniowego terminu realizacji planów naprawy