Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski Bank Centralny utrzymuje główną stopę procentową bez zmian

Polski Bank Centralny utrzymuje główną stopę procentową bez zmian

WARSZAWA (Reuters) – Bank centralny Polski poinformował w środę, że jego główna stopa procentowa pozostaje bez zmian na poziomie 6,75 proc.

Wzrost cen w największej gospodarce wschodzącej Europy osiągnął w zeszłym roku poziom nienotowany od ćwierć wieku, ale bankierzy centralni powiedzieli, że czekają na ocenę wpływu zacieśnienia polityki, które do tej pory podniosło stopy procentowe łącznie o 665 punktów bazowych.

Analitycy ankietowani przez Reuters spodziewali się, że stopy procentowe pozostaną zawieszone do końca 2023 roku.

„Stanowisko prezesa (Adama) Głabińskiego i większości członków RPP wyraźnie wskazuje na niechęć do dalszego zacieśniania warunków monetarnych” – powiedział Grzygorz Malizowski, główny ekonomista Banku Millennium.

„Szczególnie, jak w otoczeniu zewnętrznym, pojawiają się oznaki stabilizacji napięć inflacyjnych, na przykład niższe ceny surowców”.

Inne banki centralne w regionie również zdecydowały się na pozostawienie stóp procentowych bez zmian ze względu na obawy o spowolnienie gospodarcze.

Narodowy Bank Węgier (NBH) pozostawił w grudniu podstawową stopę procentową na niezmienionym poziomie 13%, podczas gdy Narodowy Bank Czech (CNB) utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie czwarte z rzędu posiedzenie, nie rezygnując z opcji dalszego zacieśniania.

Reportaż Alana Sharlicha, Anny Cooper, Pawła Florkiewicza, Anny Włodarczak-Simczuk, montaż: David Goodman

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Inwestor i filantrop z AO Bill Holroyd ujawnia sekrety dobrej transakcji