Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska powinna wkrótce przystąpić do normalizacji polityki pieniężnej

Polska powinna wkrótce przystąpić do normalizacji polityki pieniężnej

Przedstawiciel rządu powiedział w poniedziałek, że Polska może powrócić do normalnej polityki pieniężnej i rozpocząć cięcie wydatków na rządowe programy pomocowe w celu kontrolowania inflacji.

W okresie epidemii kraj wydał znaczne kwoty na ożywienie gospodarki, co przyczyniło się do wzrostu inflacji.

Polski CBI wyniósł na koniec kwietnia 4,3 proc., Podał bank centralny.

„Zbliżamy się do punktu, w którym należy unormować zarówno politykę pieniężną, jak i wycofać wsparcie dla gospodarki, aby nie nasilać tendencji inflacyjnych” – powiedział Rzeczpospolita Powell Boris, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). . Poniedziałek.

Powiedział, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy Polska, podobnie jak inne kraje, nadała swojej gospodarce potężny impuls finansowy i monetarny, aby „zapobiec silnym trendom deflacyjnym, recesji, rosnącemu bezrobociu i bankructwu firmy”.

„Na szczęście Polska przed epidemią zredukowała swoje zadłużenie do PKB o 5 punktów procentowych, a teraz możemy zrobić szybki postęp w zadłużeniu w okresie epidemii wzrostu gospodarczego” – powiedział Boris.

Dane eksportowe potwierdzają konkurencyjność polskiej gospodarki, a ożywienie po epidemii będzie stymulować inwestycje w ciągu najbliższych dwóch lat – powiedział.

Dzięki temu, jego zdaniem, Polska mogłaby w 2022 roku odnotować wzrost o ponad 5 proc.PKB, aw tym roku być może nawet o 4-5 proc.

„Dynamika wzrostu gospodarczego w Polsce będzie najwyższa w Europie” – powiedział Boris.

READ  Globalne dane mówią, że turystyka z Polski powróci do poziomu sprzed epidemii do 2024 r., gdy ograniczenia dotyczące podróży rządowych 19 zostaną złagodzone