Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska opozycja domaga się zakazu rosyjskiego gazu płynnego

Polska opozycja domaga się zakazu rosyjskiego gazu płynnego

Polska opozycja zaproponowała zakaz rosyjskiego i białoruskiego gazu skroplonego (LPG) i wezwała partię rządzącą do „zachowania twarzy” poprzez jej poparcie. Polska pozostaje największym unijnym importerem LPG, pomimo zamrożenia przez rząd importu innych rosyjskich surowców energetycznych.

Proponowana ustawa została złożona wczoraj z podpisami 40 posłów reprezentujących wszystkie partie opozycyjne z wyjątkiem skrajnie prawicowej Konfederacji (Konfederacji).

Zgodnie z projektem ustawy, którego kopię opublikował branżowy serwis Energetica 24, zakaz wejdzie w życie 1 lipca br. Złamanie zakazu grozi grzywną w wysokości do 10 mln zł (2,17 mln euro).

„Bezpośrednimi beneficjentami tych kontraktów, jak łatwo się domyślić, są firmy takie jak Gazprom, Rosnieft’ czy Sibur – albo kontrolowane przez aparat władzy Kremla, albo należące do rosyjskich oligarchów” – czytamy w uzasadnieniu do ustawy.

„Dokonując zakupów od tych dostawców, Polska pośrednio zasila rosyjski budżet państwowy, z którego finansowana jest inwazja na Ukrainę” – kontynuuje. „Nie ma wątpliwości, że im szybciej Polska zdecyduje się na odcięcie od LPG ze wschodu, tym szybciej sytuacja na polskim rynku się ustabilizuje”.

W przesłanym PAP komunikacie prasowym posłowie opozycji zaapelowali do swoich kolegów z rządzącej Zjednoczonej Prawicy (ZP) o poparcie proponowanej nowelizacji.

„Nasz apel kierujemy w szczególności do posłów Zjednoczonej Prawicy” – napisali. „Zachowajmy twarz [Prime Minister Mateusz] Morawieckiego, [minister of state assets Jacek] Sasin i in [CEO of state energy firm Orlen Daniel] Pomóż Obajtkowi i dotrzymaj słowa.

READ  Polska produkcja przemysłowa rośnie w maju

Po inwazji Rosji na Ukrainę w zeszłym roku Morawiecki i Obajtek ogłosili, jak to określają, „najbardziej radykalny plan w Europie”, mający na celu zakończenie importu rosyjskiej energii do końca 2022 roku.

Choć import węgla i gazu z Rosji zakończył się w tym okresie, a dostawy ropy zostały znacznie ograniczone, to po rosyjskiej inwazji import rosyjskiego LPG do Polski faktycznie wzrósł. W zeszłym roku było to 710 mln euro, prawie dwie trzecie całości wydanej przez wszystkie kraje UE.

Wyższa izba parlamentu, Senat, w którym większość ma opozycja, bezskutecznie próbowała w ubiegłym roku dodać zakaz importu LPG do zakazu rosyjskiego węgla. Morawiecki mówił wówczas, że taki zakaz wejdzie w życie do końca 2022 r., ale obietnica ta nie została spełniona i import LPG jest kontynuowany.

Około trzech czwartych LPG wykorzystuje się w Polsce jako paliwo samochodowe, tańszą alternatywę dla benzyny i oleju napędowego. W Polsce jest około 3 milionów samochodów napędzanych LPG, więcej niż w jakimkolwiek innym kraju UE.

W zeszłym roku Sassin ostrzegał, że wprowadzenie zakazu „straci 3,5 mln Polaków”. [who have LPG vehicles] Od tankowania tanim paliwem.

Polskie terminale LPG znajdują się głównie na wschodzie kraju i są przeznaczone do odbioru paliwa z Rosji i Białorusi, co utrudnia przejście na inne źródła, zauważył think tank Forum Energy w raporcie na początku tego miesiąca.

Ponieważ polityka handlowa jest obszarem wyłącznej kompetencji UE, teoretycznie państwa członkowskie nie mogą jednostronnie wprowadzać sankcji. Jednak polski rząd zrobił to ostatnio w przypadku ukraińskich produktów rolnych, aw zeszłym roku zagroził, że zrobi to w przypadku rosyjskiego węgla, jeśli UE nie podejmie działań.

Zużycie LPG w Polsce według sektorów w 2021 roku; Paliwo samochodowe, Dom, Przemysł, Rolnictwo, Inne. (Źródło: Energia Forum)

Źródło głównego obrazu: David Villa/Flickr (poniżej CC BY 2.0)