Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska może zerwać umowy podpisane przez ustępujący rząd, mówi marszałek parlamentu

Polska może zerwać umowy podpisane przez ustępujący rząd, mówi marszałek parlamentu

Simon Holonia, współprzewodniczący Sojuszu Trzeciej Drogi, wygłasza swoje pierwsze przemówienie jako nowy Marszałek Sejmu podczas pierwszego posiedzenia nowo wybranego Sejmu RP 13 listopada 2023 r. w Warszawie. REUTERS/Kacper Pempel/File Photo Uzyskaj prawa licencyjne

WARSZAWA, 10 grudnia (Reuters) – Nowy rząd Polski unieważni porozumienia podpisane przez nacjonalistyczną partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS) po utracie przez nią większości w wyborach 15 października, oznajmił w niedzielę spiker parlamentu, w tym wątpliwości co do niektórych umów zbrojeniowych z Koreą Południową.

Warszawa podpisała warte miliardy dolarów kontrakty na broń z Koreą Południową w ramach wysiłków na rzecz wzmocnienia swojej armii w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę.

Jednakże „Financial Times”. W listopadzie Seul ogłosił, że obawia się, że zmiana rządu i braki w finansowaniu mogą mieć wpływ na niektóre transakcje.

Korea Południowa gromadzi lokalne banki, aby kupić dla Polski broń o wartości 22 miliardów dolarów, podał Reuters.

„Porozumienia podpisane przez tymczasowy rząd PiS mogą nie obowiązywać” – powiedział prywatnemu Radiu Zet marszałek parlamentu Szymon Hołownia, którego partia ma być członkiem przyszłego rządu koalicyjnego. „Po 15 października BIS powinien ograniczyć się do zarządzania państwem, a nie do wydawania publicznych pieniędzy”.

Holonia wypowiadała się po tym, jak kolejny minister obrony Polski Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział w sobotę Radiu Jet, że umowy podpisane przez rząd po 15 października zostaną poddane „analizie i ocenie”.

Kosiniak-Kamysz podkreślił także wagę inwestycji w polski przemysł zbrojeniowy.

Obecny minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak stwierdził, że przegląd porozumień, na które powołuje się Kosiniak-Kamysz, jest równoznaczny z zapowiedzią ich rozwiązania.

„Będą populistycznie mówić, że zastąpią sprzęt z Korei sprzętem polskiego przemysłu zbrojeniowego, a my nic nie zrobimy” – napisał w serwisie społecznościowym X.

Oczekuje się, że szeroka koalicja prounijnych partii z Hołowni i Kosiniak-Kamysza przejmie władzę w poniedziałek, jeśli premier PiS Mateusz Morawiecki zgodnie z oczekiwaniami nie uzyska wotum zaufania.

READ  Zmarł Jersey Limon, prezes Teatru Szekspirowskiego w Polsce

Niedawne umowy zbrojeniowe z Koreą Południową obejmują umowę o wartości 2,6 miliarda dolarów na zakup ponad 150 południowokoreańskich haubic K9 oraz umowę na zakup 288 wyrzutni rakiet Chunmoo.

Raport Alana Charlisha; Redakcja: Susan Fenton

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskaj prawa licencyjneOtwiera nową kartę