Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska może zerwać umowy podpisane przez ustępujący rząd, twierdzi marszałek parlamentu Reuters

Polska może zerwać umowy podpisane przez ustępujący rząd, twierdzi marszałek parlamentu Reuters

©Reuters. Simon Holonia, współprzewodniczący Sojuszu Trzeciej Drogi, wygłasza swoje pierwsze przemówienie jako nowy Marszałek Sejmu podczas pierwszego posiedzenia nowo wybranego Sejmu RP 13 listopada 2023 r. w Warszawie. REUTERS/Kacper Pempel/File Photo

WARSZAWA (Reuters) – Po utracie większości w wyborach 15 października nowy rząd Polski może unieważnić porozumienia podpisane przez nacjonalistyczną partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS), powiedział w niedzielę spiker parlamentu, budząc wątpliwości co do niektórych umów zbrojeniowych z Koreą Południową . .

Warszawa podpisała warte miliardy dolarów kontrakty na broń z Koreą Południową w ramach wysiłków na rzecz wzmocnienia swojej armii w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę.

Jednakże w listopadzie „Financial Times” doniósł, że wyraża obawy, że zmiana w rządzie Seulu w połączeniu z niedoborem środków finansowych może zagrozić niektórym transakcjom.

Korea Południowa gromadzi lokalne banki, aby kupić dla Polski broń o wartości 22 miliardów dolarów, podał Reuters.

„Porozumienia podpisane przez tymczasowy rząd PiS mogą nie obowiązywać” – powiedział prywatnemu Radiu Zet marszałek parlamentu Szymon Hołownia, którego partia ma być członkiem przyszłego rządu koalicyjnego. „Po 15 października BIS powinien ograniczyć się do zarządzania państwem, a nie do wydawania publicznych pieniędzy”.

Holonia wypowiadała się po tym, jak kolejny minister obrony Polski Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział w sobotę Radiu Jet, że umowy podpisane przez rząd po 15 października zostaną poddane „analizie i ocenie”.

Kosiniak-Kamysz podkreślił także wagę inwestycji w polski przemysł zbrojeniowy.

Obecny minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak stwierdził, że przegląd porozumień, na które powołuje się Kosiniak-Kamysz, jest równoznaczny z zapowiedzią ich rozwiązania.

„Będą populistycznie mówić, że zastąpią sprzęt z Korei sprzętem polskiego przemysłu zbrojeniowego, a my nic nie zrobimy” – napisał w serwisie społecznościowym X.

Oczekuje się, że szeroka koalicja prounijnych partii z Hołowni i Kosiniak-Kamysza przejmie władzę w poniedziałek, jeśli premier PiS Mateusz Morawiecki zgodnie z oczekiwaniami nie uzyska wotum zaufania.

READ  COVID-19 zacieśnia porządek polskich masek w krosna falowe - Xinhua

Niedawne umowy zbrojeniowe z Koreą Południową obejmują umowę o wartości 2,6 miliarda dolarów na zakup ponad 150 południowokoreańskich haubic K9 oraz umowę na zakup 288 wyrzutni rakiet Chunmoo.