Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska mówi, że testy Odry nie wykazały jeszcze, że trucizna jest przyczyną śmierci ryb

WARSZAWA (Reuters) – polska minister środowiska Anna Moskowa powiedziała w niedzielę, że nie można wykluczyć trucizny jako przyczyny masowych śmiertelności ryb w Odrze, ale dotychczasowe testy nie wykazały, że toksyny są winne.

Tony martwych ryb znaleziono od końca lipca w rzece Odrze, która przepływa przez Niemcy i Polskę. Oba kraje powiedziały, że uważają, że winna jest toksyna, ale nie ustalono jeszcze, co to jest.

„Do dziś żaden z tych (wodnych) testów nie potwierdził obecności substancji toksycznych” – powiedziała Moskwa po spotkaniu ze swoim niemieckim odpowiednikiem oraz innymi niemieckimi i polskimi urzędnikami.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Jednocześnie prowadzimy testy na rybach. Zakończyliśmy badania ryb na obecność rtęci i metali ciężkich. W pobranych próbkach nie znaleziono ani rtęci, ani metali ciężkich” – dodała.

Moskwa twierdzi, że próbki są obecnie testowane na obecność pestycydów, a około 300 kolejnych przedmiotów zostanie przetestowanych w nadchodzących godzinach.

„Nadal nie wykluczamy innego rodzaju substancji toksycznej… więc jesteśmy zainteresowani natychmiastową identyfikacją winowajcy… sprawdzamy podmioty, które prowadzą działalność handlową i przemysłową wzdłuż rzeki” – dodał Musqua.

Rządy Niemiec i Polski powiedziały, że masowe zgony były poważną katastrofą ekologiczną i że droga wodna może potrwać lata, aby wrócić do normy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Anny Cooper, scenariusz Jan Lopatka i Anna Cooper, montaż Alexander Smith i Hugh Lawson

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Europa oczekuje energii jądrowej, aby osiągnąć cele klimatyczne