Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska łagodzi przepisy dotyczące wiatru, zamraża ceny energii

Polska łagodzi przepisy dotyczące wiatru, zamraża ceny energii

Słupy energetyczne w pobliżu elektrowni Bełchatów, największej w Europie elektrowni węglowej zasilanej węglem brunatnym, obsługiwanej przez polskie przedsiębiorstwo PGE, 22 listopada 2023 r. w Kleskowie w Polsce. REUTERS/Kacper Pempel/File Photo Zdobądź prawa licencyjne

WARSZAWA, 29 listopada (Reuters) – Przyszły rząd Polski przedstawił w parlamencie projekt ustawy mającej na celu zamrożenie cen energii w pierwszej połowie 2024 roku i liberalizację zasad budowy farm wiatrowych.

Wsparcie inicjatywy zostanie sfinansowane z funduszu utworzonego w czasie pandemii w celu łagodzenia skutków kryzysu energetycznego przy udziale czołowych polskich spółek energetycznych. Po tych wiadomościach akcje polskiego koncernu naftowo-gazowego Arlen gwałtownie spadły.

Projekt ustawy proponuje przywrócenie obowiązku obrotu energią elektryczną na krajowej giełdzie energii, który został uchylony przez ustępujący rząd PiS.

Rząd, złożony z partii proeuropejskich, planuje rozpocząć opóźnione odchodzenie kraju od węgla, aby do 2030 r. osiągnąć 70% produkcji energii ze źródeł odnawialnych, w porównaniu z 15% w roku ubiegłym.

Polska ma jedne z najwyższych w Europie cen spotowych energii elektrycznej ze względu na wysokie koszty emisji gazów cieplarnianych, ponieważ 70% swojej energii elektrycznej produkuje z węgla.

Ceny energii, w tym energii elektrycznej, gazu i ciepłownictwa, zostaną zamrożone dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych, takich jak szkoły i szpitale. Arlen wnosi największy wkład do tego funduszu. Na początku tego roku spółka podała, że ​​do 2023 roku wpłaci do funduszu 14 miliardów złotych (3,55 miliarda dolarów).

„Kto i w jakim celu chce dewaluować ORLEN?” Prezes Orlenu Daniel Obajtek poinformował w poście na platformie społecznościowej X.

Akcje Orlanu spadły w popołudniowym handlu o 9,3%. PiS wprowadził dotacje dla gospodarstw domowych instalujących pompy ciepła i panele fotowoltaiczne, ale podczas ośmioletnich rządów blokował rozwój morskiej energetyki wiatrowej.

Projekt ustawy zmniejszy minimalną odległość turbiny od zabudowy mieszkaniowej do około 300 metrów z obecnych 1500 metrów. (1 dolar = 3,9507 złotego)

READ  Polska ostrzega przed prokremlowskimi cyberatakami mającymi na celu destabilizację

Raport Marka Strzeleckiego; Montaż: Elaine Hardcastle i Paul Simao

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneOtwiera nową kartę