Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska i Ukraina gotowe do rozmów w sprawie sporu zbożowego – POLITICO

Polska i Ukraina gotowe do rozmów w sprawie sporu zbożowego – POLITICO

Polska i Ukraina oświadczyły, że są gotowe rozpocząć rozmowy „w nadchodzących dniach” w celu rozwiązania sporu dotyczącego importu ukraińskiego zboża.

Minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Żółski powiedział w czwartek, że on i jego polski odpowiednik tak Zgoda Po rozmowie telefonicznej „w celu znalezienia rozwiązania uwzględniającego interesy obu krajów”.

„Strony potwierdziły bliskie i konstruktywne stosunki, które wielokrotnie wykazywały, i zgodziły się na stworzenie w przyszłości odmiany współpracy w kwestiach eksportowych” – stwierdziło w oświadczeniu Ministerstwo Rolnictwa Ukrainy.

The Rozmowa jest trudna Ale się zaczęło, powiedział po rozmowie telefonicznej minister rolnictwa Robert Delus: „Zawsze jesteśmy gotowi do rozmów, ale zawsze jest dla nas bardzo ważne dobro polskiego rolnika”.

Rozmowy są pierwszym krokiem mającym na celu przerwanie cyklu ekspansji, w wyniku którego Polska, Węgry i Słowacja zakazały importu ukraińskiego zboża, a Kijów w niecały tydzień wniósł przeciwko nim sprawę do Światowej Organizacji Handlu i Polski. Zagorzały sojusznik – zapowiedział zmniejszenie wsparcia wojskowego dla Ukrainy.

Taras Kachka, przedstawiciel handlowy Ukrainy, potwierdził, że wszystkie trzy kraje – Polska, Węgry i Słowacja – nałożyły jednostronne sankcje na eksport ukraińskiego zboża. Gotowy do rozważenia propozycji Ukrainy – Mechanizm wspólnej weryfikacji i zatwierdzania dostaw czterech rodzajów produktów rolnych.

„W poniedziałek przedstawiliśmy nasz plan ograniczenia eksportu produktów rolnych do wszystkich krajów sąsiadujących” – powiedział Kaczka.

„Mamy dobrą reakcję ze strony Rumunii i Bułgarii, które zareagowały bardzo pozytywnie i nie nałożyły sankcji krajowych. Pozostałe trzy kraje, w tym Polska, już dają pozytywne sygnały o gotowości Ukrainy do rozważenia proponowanego mechanizmu.

Chociaż Kachka stwierdziła, że ​​nie rozwiąże to problemu, byłby to „krok naprzód i odrzucenie barier, których nie możemy zaakceptować”.

„Ukraińska propozycja będzie podstawą rozwiązania problemu eksportu produktów rolnych do krajów UE” – dodał. „Strona polska oświadczyła już, że jest gotowa pracować nad rozwiązaniem tego problemu. Mam nadzieję, że do końca tygodnia uda nam się osiągnąć kompromis.

READ  Odwiedzając Kijów, przywódcy Polski i krajów bałtyckich potępili Rosję

Słowackie Ministerstwo Rolnictwa również wyraziło zgodę Skonfiguruj system licencjonowania dla handlu zbożem, podał w czwartek Reuters. Z kolei Ukraina zgodziła się zatrzymać skarga W WTO.

Napięcia wokół eksportu produktów rolnych złagodniały, odkąd Komisja Europejska zezwoliła na sprzedaż ukraińskiego zboża w całym bloku, kończąc ograniczenia w imporcie zboża, które pięć wschodnich krajów UE starało się chronić swoich rolników przed konkurencją.

Polska, Węgry i Słowacja odpowiedziały na posunięcie Komisji, nakładając jednostronne sankcje na import ukraińskiego zboża, co stanowi oczywiste naruszenie zasad rynku wewnętrznego UE. Kijów wycofał się, wnosząc sprawy przeciwko tym trzem krajom do Światowej Organizacji Handlu.