Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska i Indie potwierdzają oferty organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku

Polska i Indie potwierdzają oferty organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku

Polska i Indie planują ubiegać się o organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku

Następną edycją Letnich Igrzysk będą Igrzyska Olimpijskie w 2036 r., po tym jak dwa lata temu Brisbane w Australii zostało wybrane na gospodarza Igrzysk w 2032 r.

Zgodnie z nowym systemem wyboru zawodników olimpijskich, który wszedł w życie w 2019 r., przyszłe komisje gospodarzy MKOl wybierają faworyta na początku procesu, a cały Komitet Wykonawczy MKOl głosuje za zatwierdzeniem lub odrzuceniem tego wyboru. Kontrastuje to z poprzednim procesem, który przewidywał dramatyczne bezpośrednie głosowanie pomiędzy oferentami, którzy złożyli najwięcej ofert, co spowodowało, że proces był kosztowny i podatny na korupcję.

MKOl nie wyznaczył jeszcze terminu wyboru przyszłego gospodarza, a na wczesnych etapach procesu pomysł ten przedstawiło wiele miast, krajów i regionów, ale tylko kilka potwierdziło oferty.

Należą do nich grupa czterech miast w Meksyku; Nowa stolica budownictwa Indonezji, Nusantara; i Stambuł w Turcji. Oczekuje się, że Egipt i Chiny również złożą formalne oferty.

Nadchodzącymi gospodarzami igrzysk będą Paryż w 2024 r. (lato), Mediolan i Cortina d’Ampezzo we Włoszech w 2026 r. (zimą), Los Angeles w 2028 r. i Brisbane w 2032 r.

Aukcja Polski

Polska wspólnie ogłosiła swoją inicjatywę za pośrednictwem prezydenta Andrzeja Dudy i prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosław Piesiewicz Ośrodkiem w Warszawie.

Warszawa, stolica i największe miasto Polski, liczy ponad 1,8 miliona mieszkańców, co czyni ją szóstym co do wielkości miastem w Unii Europejskiej. Oferta zbiega się z zakończeniem zaplanowanej już dużej rozbudowy CPK, czyli Centralnego Portu Komunikacyjnego, pod Warszawą.

Rozbudowa infrastruktury, będąca w dużej mierze konsekwencją i uzasadnieniem organizacji igrzysk olimpijskich, jest już wysoko na radarze Polski, a masowa rozbudowa transportu publicznego i centralnego lotniska w kraju planowana jest w ramach szerszej ekspansji usług kolejowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Ogłoszenie zostało ogłoszone podczas II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki, który odbył się w Jakoben.

READ  Ambasada RP jest gospodarzem wydarzenia „Polskie Technologie Wodne”.

Polska nigdy nie była gospodarzem igrzysk olimpijskich, ale ubiegała się o organizację Zimowych Igrzysk w 2006 r. (Jakobane) i 2022 r. (Kraków). W starym systemie żadna oferta nie przechodziła do ostatecznego głosowania. Polska również ubiegała się o organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich Młodzieży 2014 w Poznaniu, choć oferta ta została przegrana z chińskim Nanjing.

Największym międzynarodowym gospodarzem Polski są Igrzyska Europejskie latem 2023 roku. Impreza, w której wzięło udział 6857 sportowców z 48 krajów, była jedną z największych pod względem liczby uczestników (około 10 000 uczestników igrzysk olimpijskich), chociaż wpływ widzów był niewielki.

Aukcja Indii

Indie nie podały nazwy miasta w ramach swojej oferty, ale drugi pod względem liczby ludności kraj na świecie zaangażował się w proces przeniesienia Igrzysk do Azji Południowej.

Indie i ich największy rynek znajdują się w centrum ruchu olimpijskiego, co obejmuje włączenie najpopularniejszego sportu w kraju, krykieta, do Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w 2028 r.

141. sesja MKOl, podczas której potwierdzono grę w krykieta, odbyła się w Bombaju, a minister ds. młodzieży i sportu Anurag Thakur powiedział tam, że będzie wspierał Ahmedabad jako miasto-gospodarz. Powiedział też, że Indie zamierzają ubiegać się o organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2029 roku.

Indie również nigdy nie były gospodarzem igrzysk olimpijskich, ale były gospodarzami Igrzysk Wspólnoty Narodów w 2010 r., w których rywalizowało 4352 sportowców z 71 krajów i terytoriów Wspólnoty Narodów. Wydarzenie zostało naznaczone powodzią, złymi warunkami w wiosce sportowców, opóźnieniami w budowie i korupcją, ale kraj powołał specjalną komisję, która miała rozpatrzyć zarzuty i „wyciągnąć z nich wnioski”.

Allahabad ma szacunkową populację około 1,5 miliona. Według spisu powszechnego z 2011 roku w Indiach jest co najmniej 46 miast o populacji przekraczającej milion.