Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska gotowa do programu szkolenia F-16 dla ukraińskich pilotów – pierwsze wieści

Grzegorz Michałowski/PAP

Polska znalazła się w grupie krajów, które chcą szkolić ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16, powiedział szef Pentagonu Lloyd Austin po czwartkowym internetowym spotkaniu Komitetu Łącznikowego ds. Obrony Ukrainy.

Austin powiedział, że USA będą współpracować z Danią i Holandią w celu opracowania wspólnych ram szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach wielozadaniowych F-16 w nadchodzących tygodniach.

Dodał, że Polska już zaoferowała pomoc w przedsięwzięciu wraz z Norwegią, Belgią i Portugalią.

„Na dzisiejszym spotkaniu kilku sojuszników i partnerów omówiło plany szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach czwartej generacji, w tym F-16” — powiedział Austin po spotkaniu z ministrami z 50 krajów wspierających Ukrainę.

„Rozpoczęcie misji szkoleniowych na F-16 jest ważnym przykładem naszego wieloletniego zaangażowania w bezpieczeństwo Ukrainy” – powiedział Austin.

We wtorek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział w Brukseli, że Polska jest gotowa do szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16.

„Zaproponowałem, aby tego typu szkolenia znalazły się w unijnej misji szkoleniowej prowadzonej w Polsce” – powiedział Błaszczak, dodając, że „jest to narzędzie, które pozwala nam na refundację kosztów poniesionych podczas szkolenia żołnierzy ukraińskich”.

READ  W Dniu Pamięci o Holokauście polski premier oskarża Putina o budowę „nowych obozów”