Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Magnus Carlsen wygrał po emocjonującej rundzie finałowej

Magnus Carlsen wygrał po emocjonującej rundzie finałowej

GM Magnus Carlsen i GM Jan-Krzysztof Duda zmierzyli się w pamiętnej i emocjonującej rundzie finałowej Superbet Poland Rapid & Blitz 2023, gdzie ten pierwszy prowadził w losowaniu i zdobył główną nagrodę z 24 punktami. 40 000 $ i 13 punktów Grand Chess Tour. Duda zajął drugie miejsce z 30 000 $ i 10 punktami GCT z 23 punktami, podczas gdy GM Wesley Cho i GM Maxime Vachier-Lagrave zajęli trzecie i czwarte miejsce z 21,5 punktami, zarabiając 22 500 $ i 7,5 GCT.

Carlson rozpoczął piąty i ostatni dzień, w którym wyszedł poprzedniego dnia, przedłużając swoją passę do 7/7. W pewnym momencie zdobył średnio 10,5 punktu w 11 meczach między rundami 14 i 24. Wyprzedził nocnego lidera Dudę na 20. okrążeniu i powiększył swoją przewagę do dwóch punktów na 23. okrążeniu. Jednak Duda dogonił go do punktu za nim pod koniec rundy finałowej, a Carlson pokonał porywające wyzwanie Dudy w rundzie finałowej, aby wyrównać mecz i zakończyć o punkt przed resztą stawki.

Jak recenzować?

Możesz przejrzeć mecze Superbet Poland Rapid & Blitz 2023 na naszej stronie wydarzeń.

Pod koniec czwartego dnia był to długo wyczekiwany finałowy dzień w Warszawie, a były mistrz świata wydawał się wykonywać swoją zwykłą rutynę, przygotowując się do kluczowego dnia finałowego:

Tłum widzów wypełniał Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie w oczekiwaniu na zaciekłą walkę Carlsona:

Boisko wydawało się przepełnione ponad jego pojemność, a fani obserwowali nawet akcję z boku. Zdjęcie: Leonard Oates/Grand Chess Tour.
A Carlson miał wielu wyjątkowych fanów. Zdjęcie: Leonard Oates/Grand Chess Tour.

Gra Carlsona w ostatnim dniu polegała na konsekwentnym wykorzystywaniu nietypowych debiutów czarnymi figurami, bezproblemowym przekształcaniu korzystnych pozycji, ogrywaniu przeciwników w równych końcówkach dzięki charakterystycznej technice i utrzymywaniu nerwów pod presją. W trudnych warunkach lub pod presją zegara. Rozważ następujące gry:

Z 1,5-punktową przewagą nad Dudą, Carlson zmierzył się z najtrudniejszym wyzwaniem dnia w ostatniej rundzie z GM Levonem Aronianem, który w pewnym momencie wydawał się mieć dużą przewagę. Mecz był jednym z najważniejszych wydarzeń dnia, na co Aronian naciskał na Karlssona i komentator GM Lone-Christian Cirilla.

READ  Poprawa spłaty w Polsce podnosi jakość
Aronian brał udział w pamiętnym starciu z Carlsonem w rundzie finałowej. Zdjęcie: Leonard Oates/Grand Chess Tour.

Remis pozwolił Dudzie wejść na punkty, a pozostała tylko runda finałowa, kiedy zmierzą się ze sobą. Okazało się, że to fascynujące starcie między tymi dwoma graczami, którzy zabawiali miłośników szachów swoją grą przez całe wydarzenie. To była bardzo dramatyczna i napięta sprawa, która sprawiła, że ​​nasza Gra Dnia, jak zauważył poniżej GM Rafael Leidao:

Końcowe momenty pełnej napięcia gry planszowej były prawdziwą ucztą dla oka:

So i Vachier-Lagrave zakończyli remis 3-4 na 5/9 i 6/9. W ich grach zwycięstwo Vachier-Lagre nad Aronianem miało dziwne przeoczenie:

Vachier-Lagrave: Korzystanie z entuzjastycznego nadzoru. Zdjęcie: Leonard Oates/Grand Chess Tour.

W takim wydarzeniu, w którym uczestniczyło wielu kreatywnych graczy, było wiele niezapomnianych gier. Godny uwagi jest następujący krótki i słodki atak GM Richarda Rapporta:

Bycie w związku może pomóc. Zdjęcie: Leonard Oates/Grand Chess Tour.

Wyniki Blitza

Ostatnie etapy Rapid & Blitz


Dystrybucja prezentów


Obraz: Wielka wycieczka szachowa.

(WC = uczestnik z dziką kartą.)

Poziomy Grand Chess Tour

Obraz: Wielka wycieczka szachowa.

Poprzedni zasięg