Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska, Białoruś kończą awarię na granicy

WARSZAWA, Polska (AP) – Polski rząd ogłosił w czwartek, że 1 lipca zniesie stan wyjątkowy na swojej granicy z Białorusią, ponieważ zakończył budowę muru mającego zapobiegać migrantom i uchodźcom.

Jednak pracownicy zainstalują elektronikę na stalowej ścianie o wysokości 5,5 metra (18 stóp), co uniemożliwi ludziom zbliżenie się na odległość 200 metrów od granicy.

Polska zaczęła budować Mur i po tym, jak do krajów UE, Polski, Litwy i Łotwy, w większości z Bliskiego Wschodu, zaczęła wjeżdżać duża liczba imigrantów, większość ludzi miała zakaz wjazdu na granicę.

Unia Europejska (UE) oskarżyła rząd prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki o nałożenie sankcji na swój rząd, karanie tych krajów za sankcje UE i zachęcanie do imigracji, aby wywołać chaos i rozłam w kraju.

Wraz z narodzinami nowego szlaku migracji dziesiątki tysięcy osób z Iraku, Jemenu, Afganistanu, Syrii, krajów afrykańskich i Kuby zaczęły próbować przedostać się do UE z Białorusi.

Tysiące przekroczyło ją i wyjechało do Niemiec lub innych krajów Europy Zachodniej. Ale polscy strażnicy graniczni i policja przepchnęli migrantów przez granicę na Białoruś, co doprowadziło do śmierci. Repatriacja imigrantów jest uważana za nielegalną w świetle prawa międzynarodowego, ale Polska zmieniła swoje własne przepisy, aby im to umożliwić.

Pojawiły się doniesienia o ponad 20 zgonach, ale działacze na rzecz praw uchodźców uważają, że liczba zgonów jest zbyt wysoka.

Polskie prawo nadzwyczajne ogranicza ruch większości osób wzdłuż granicy, uniemożliwiając dotarcie tam dziennikarzom, działaczom na rzecz praw człowieka i innym obywatelom, co bardzo utrudnia uzyskanie jasnego obrazu sytuacji.

Organizacje praw człowieka potępiły tę forsę, oskarżając polski rząd o stosowanie podwójnych standardów – z całego serca witaj ukraińskich uchodźców wojennych, jednocześnie pozwalając ciemnoskórym ubiegającym się o azyl umrzeć na granicy.

READ  Warsaw Eagles in Poland podpisany przez Shashana Mumbriego

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych stwierdziło, że kontrole graniczne nie są już potrzebne „ze względu na postęp barykad”.

Polska stalowa ściana graniczna jest drutem kolczastym i biegnie 180 kilometrów (115 mil) obok Białorusi. Granica obejmuje również rzekę Buck, a przynajmniej jeden imigrant już utonął, próbując ją przekroczyć.

___

Śledź wszystkie wiadomości AP dotyczące globalnej migracji na https://apnews.com/hub/migration.