Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polscy kierowcy ciężarówek w ramach protestu blokują ukraińskie punkty graniczne

Polscy kierowcy ciężarówek w ramach protestu blokują ukraińskie punkty graniczne

Właściciele firm transportowych jednoczą się, blokując dostęp do polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Dorohosku w Polsce 6 listopada 2023 r., aby zaprotestować przeciwko „nieuczciwej” konkurencji. Agencja prasowa Francji

W poniedziałek kilkudziesięciu właścicieli firm transportowych zamknęło trzy główne przejścia graniczne Polski z Ukrainą w proteście przeciwko – ich zdaniem – nieuczciwej konkurencji ze strony firm z sąsiedniego kraju.

Ciężarówki ustawiły się na przejściu granicznym w Dorohosku, gdzie protestujący wstrzymali prawie cały przepływ towarów, obwiniając liberalizację przepisów UE za spadek swoich dochodów.

„Chcemy przywrócić zasady uczciwej konkurencji” – powiedział AFP w Dorohosku Rafał Mikler, jeden z organizatorów protestu.

Po zakrojonej na szeroką skalę inwazji Rosji na Ukrainę Unia Europejska uchyliła system zezwoleń dla ukraińskich firm transportowych na wjazd do bloku.

Zdaniem polskich firm, posunięcie to spowodowało napływ ukraińskich konkurentów do branży, co przełożyło się na spadek ich zysków.

„Koszty serwisu ciężarówki, wynajęcia kierowcy, samego założenia firmy czy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne są znacznie niższe” – powiedział AFP w Dorohosku Marek Okliński, właściciel firmy transportowej.

„Obniżają ceny i zabierają towar, który przewoziliśmy” – dodał Oklinski.

Demonstranci ustawili podobne szlabany na przejściach granicznych w Hrebinie i Korczou, zapowiadając przepuszczenie ruchu pasażerskiego, a także transportu z pomocą humanitarną lub wojskową.

Ministerstwo Infrastruktury stwierdziło, że Warszawa nie jest w stanie sprostać żądaniom protestujących firm, przywracając system zezwoleń dla ukraińskich linii lotniczych, powołując się na przepisy UE.

W oświadczeniu przesłanym Agence France-Presse ministerstwo poinformowało, że „Unia Europejska osiągnęła porozumienie… i w związku z tym w praktyce Polska nie może przywrócić systemu zezwoleń z Ukrainą do czasu upływu okresu obowiązywania ww. porozumienia, ” wzywając demonstrantów do usunięcia przeszkód.

Opublikowano: 06 listopada 2023 21:03:06 IST

READ  Rynki Europy Środkowej i Wschodniej - forint prowadzi region w górę, ponieważ inwestorzy nie mogą się doczekać spotkania cenbanku

Przeczytaj także

świat

Na prośbę Zełenskiego Szwajcaria organizuje szczyt pokojowy na Ukrainie

Zełenski po raz pierwszy ogłosił swoją formułę pokojową na listopadowym szczycie głównych gospodarek G20. Jego formuła pokojowa zakłada przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy, wycofanie sił rosyjskich i zaprzestanie działań wojennych, a także uwolnienie wszystkich więźniów i zatrzymanych.