Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nadal możesz dobrze wyczyścić buty w Austin – Magazyn Chicago

Nadal możesz dobrze wyczyścić buty w Austin – Magazyn Chicago

Czyszczę buty zestawem do pielęgnacji skóry Kiwi, który kupiłem w Walgreens: aplikatorem z gąbki, szczotką do włosów, szmatką i dwiema puszkami farby: czarnej i brązowej. Bez względu na to, jak bardzo pocieram, pocieram i pluję na palce oksfordów 2.ZEROGRAND Laser Wingtip Cole’a Haana, po prostu nie mogę pozbyć się śladów zużycia. Nie mogę rozświetlić skóry.

Aby uzyskać prawdziwy połysk, potrzebowałem profesjonalnego czyściciela butów z butelką z rozpylaczem, szmatką i stojakiem, na którym mogłem oprzeć buty na metalowym podnóżku. W dobie pracy zdalnej, kiedy nikt już nie ubiera się do biura, stanowisko do czyszczenia butów jest tak stare jak budka telefoniczna czy automat. Aby go znaleźć, musiałem udać się do Austin, gdzie znajdował się Shine King, 338 N. Central Ave. , działa na południe od Zielonej Linii od 1970 roku.

David Thurman poleruje buty od 48 lat, odkąd skończył 11 lat. Występował w Financial District przez 26 lat.

Gdy tylko przeszedłem przez drzwi, pod parą głośników ryczących R&B, David Thurman gestem zaprosił mnie z powrotem na swoje krzesło. Genialni ludzie tutaj nadal walczą o interesy, jakby to był róg State i Madison w 1965 roku. Siedziałem na krześle Thurmana i wspierałem Cole’a Hansa. Pokój frontowy był wypełniony sprzętami sprzed pół wieku: maszyna Dr. Pepper, która nie grała już muzyki pop, szafa grająca, która nie grała już R. Kelly’ego ani D’Angelo. Znak identyfikuje sklep jako PRZYJAZNE MIEJSCE COLE’A. pokoju, w którym występuje. Drewniane półki zastawione papierowymi torbami pełnymi butów czekających na wypolerowanie. Zeszyt oprawiony w spiralę, w którym odręcznie zapisano nazwiska właścicieli butów. Przy ladzie mężczyzna w kombinezonie siedział za zabłąkanymi butelkami ze sprayem, puszkami pasty, łyżkami do butów i kasą fiskalną, na której rejestrowano ceny domów: Boots on Feet, 5 dolarów; Stopami, 6 USD; Po godzinach 8 zł.

Thurman zaczął błyszczeć, owijając taśmą klejącą podeszwy moich białych gumowych butów.

READ  H2 Polska - 3 Seas Hydrogen Council: Nadszedł czas, aby wodorowa Europa sprawiła, że ​​głos naszego regionu został usłyszany

„Nie chcę na nich trenować” – wyjaśnił.

To była rada nr 1. Porada nr 2: Umyj buty szczotką, wytrzyj je szmatką, a następnie przetrzyj benzyną, produktem ubocznym ropy naftowej, aby usunąć starą farbę. Nie trzymam nafty w mojej szafce. Następnie przyszedł krem ​​polerujący, który nakładano pędzlem i wycierano pieluchą Thurmana owiniętą wokół trzech palców.

Powiedział: „Niektórzy robią dwa palce”. „Robię trzy. Pielucha to najlepsza forma bawełny. Jeśli dziecko nie drapie, nie drapie butów. Ten krok nazywa się wcieraniem butów, wcieraniem pasty”.

Podczas gdy Thurman pracował, Jameson Cole usiadł na krześle obok mnie i opowiedział mi historię o Lśniącym Królu. Skrzydło zostało założone przez jego ojca, Jamesa Cole’a, oryginalnego Shine Kinga, który zmarł w lipcu ubiegłego roku w wieku 78 lat. Portret Jamesa w przedniej szybie. Czyszczenie butów rozpoczęło się w 1963 roku na chodniku przed halą bilardową w Madison & Kidzi. Zabierał swoją wygraną do środka na zatłoczony basen.

„Jedna rzecz nie poszła po jego myśli, a potem po prostu zaczął polerować buty” – powiedział Jameson. James wziął sklep z płytami na rogu, ale po zamieszkach Martina Luthera Kinga przeniósł się na zachód do Austin.

Pomieszczenie wielkości frontu sklepu było wypełnione sprzętami sprzed pół wieku.

„Nadal mamy dwie lub trzy osoby, których buty błyszczą na chodniku” – powiedział Jameson. „Wielebny Johnny Miller z New Mount Vernon Missionary Baptist, zaczął chodzić do mojego taty, kiedy był w liceum. Przed COVID, kiedy byliśmy otwarci w niedzielne poranki, przychodzili wszyscy pastorzy. Ludzie tu przychodzą, lubią siedzenie tutaj jest jak u fryzjera. ”Sobotni poranek”.

Potem przez drzwi wbiegł mężczyzna, rzucił parę butów Allena Edmondsa w rozmiarze 13 na ladę i pospiesznie wyszedł. Jameson powiedział mi, że buty były na nogach burmistrza-elekta Brandona Johnsona, który mieszka w sąsiedztwie.

READ  Grupa inwestycyjna z siedzibą na Malcie ogłosiła wzrost EBITDA o 29% w 2020 r. Do 4,3 mln euro.

„Przysyła tu swoje buty” – powiedział Jameson. „W dniu, w którym przyjechał do Springfield, aby porozmawiać, powiedzieli:„ Nie może tam zejść i tak wyglądać ”. Zrobiliśmy to w godzinę”.

Thurman ochlapał mi buty wodą z butelki – „Nazywam to moją śliną. Ty plujesz. To jest do bani”. Następnie przystąpił do „polerowania” go szmatką, „aby but błyszczał wyżej”. Na koniec wybielił szwy ołówkiem i umył podeszwy stóp wodą z mydłem. Moje buty były tak jasne, że kula światła świeciła na każdym palcu gdziekolwiek szedłem. Ale przecież Thurman poleruje buty od 48 lat, odkąd skończył 11 lat. Od 26 lat błyszczy w Dzielnicy Finansowej, sprawiając, że buty gwiazd miasta lśnią jeszcze bardziej. Robi wrażenie na swoich klientach, niczym felietonista gazety wymieniający śmiałe nazwiska: Gary Vincek, Craig Hodges, Michael Bilandic, Mike Ditka, Tim Weigel, Roland Burris — „klienci nie z tego świata”.

Drewniane półki zastawione papierowymi torbami pełnymi butów czekających na wypolerowanie. Wśród klientów jest burmistrz elekt Brandon Johnson.

Dziś w Loop, obok Cadillaca Theatre, pozostała tylko jedna pralnia do butów i pracuje tam tylko jeden człowiek.

„Wielu ludzi nie ubiera się tak, jak kiedyś” — wyjaśnił Thurman.

Teraz występuje w Shine King, ostatnim bastionie ginącego handlu. Jeśli jesteś w Austin, zatrzymaj się na dobry połysk. Lub udaj się do Austin, aby uzyskać dobry połysk. Nigdzie indziej nie można dostać zbyt wiele.

Buty autorskie przed i po połysku.