Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pogrzeb państwowy kompozytora Pendrickiego odbył się z dwuletnim opóźnieniem

Pogrzeb państwowy kompozytora Pendrickiego odbył się z dwuletnim opóźnieniem

Prochy wielokrotnie nagradzanego polskiego kompozytora i dyrygenta Krzysztofa Pendereckiego zostały pochowane podczas oficjalnej ceremonii z dwuletnim opóźnieniem spowodowanym pandemią.

WARSZAWA, Polska – Prochy wielokrotnie nagradzanego polskiego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego zostały pochowane podczas państwowego pogrzebu we wtorek po dwuletnim opóźnieniu spowodowanym pandemią.

Prezydent RP Andrzej Duda, wdowa po Penderice Elzbeta Penderica z córką i synem, muzycy, artyści i rzesze zwykłych obywateli polskich wzięli udział w pogrzebie w południowym Krakowie.

Penderecki zmarł w Krakowie 29 marca 2020 roku w wieku 86 lat, ale ograniczenia COVID-19 doprowadziły do ​​długiego odroczenia pogrzebu słynnego kompozytora.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier odwołał swoją obecność na służbie po tym, jak uzyskał pozytywny wynik testu na obecność COVID-19. Penderecki od wielu lat pracuje i naucza w Niemczech.

Kremowa alabastrowa urna Pendereckiego została pochowana wśród najwybitniejszych polskich autorów i uczonych w Panteonie Narodowym przy kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie, po mszy, podczas której grano jego muzykę.

Zwierzchnik Kościoła katolickiego w Polsce abp Wojciech Pollack powiedział w homilii, że cały muzyczny świat żegna się z człowiekiem, który wierzy, że muzyka powinna czynić życie lepszym. Ma to szczególny oddźwięk, powiedział Pollack, dzisiaj, kiedy na Ukrainie umierają ludzie.

W swoim przemówieniu Duda pochwalił Bendereckiego jako artystę światowej klasy, który wybrał życie w Polsce i bogaty wkład w jej kulturę.

Penderecki był jednym z najsłynniejszych na świecie kompozytorów współczesnej muzyki klasycznej, a jego twórczość pojawiała się w hollywoodzkich filmach, takich jak „Lśnienie” i „Wyspa tajemnic”.

Najbardziej znany jest z kompozycji orkiestrowych i chóralnych, takich jak „Pasja według św. Łukasza” i „Siedem bram Jerozolimy”, choć jego zakres był znacznie szerszy. Fani rocka znają go ze współpracy z Johnnym Greenwoodem z Radiohead.

READ  Oskary z okazji powrotu czerwonego dywanu na żywo - i wskazówki ze sceny w stylu LA-WWD

Zaangażowany skrzypek i pedagog, zbudował centrum muzyczne po drugiej stronie ulicy od swojego domu w Lusławicach na południu Polski, gdzie młode talenty mają okazję występować i uczyć się u światowej sławy profesorów.